1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Güney Yıldızı Siirt’te petrol arayacak

Güney Yıldızı Siirt’te petrol arayacak

Güney Yıldızı Petrol, Siirt’in Merkez ve Eruh ilçeleri sınırları içinde petrol arayacak. Şirket bu amaçla 4 adet tespit kuyusu açacak.

Güney Yıldızı Siirt’te petrol arayacak

Enerji Günlüğü - Güney Yıldızı Petrol, Siirt’in Merkez ve Eruh ilçeleri sınırları içinde 4 adet tespit kuyusu açarak petrol arayacak. 

Sayer Group şirketlerinden Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj Müteahhitlik ve Tic. A.Ş. tarafından Siirt ili, Merkez ilçesi Sağırsu Köyü ile Eruh ilçesi Dalkorur Köyü sınırları içinde yer alan AR/GYP/K/M48-A4 ruhsat numaralı sahada dört adet petrol arama sondajı planlanıyor. 

Proje ile Sağırsu köyü sınırları dâhilinde Sadak 7 ve Sadak 8 adlı tespit kuyuları ve Dalkorur Köyü sınırları içinde de Dalkorur 1 ve Dalkorur 2 adlı tespit kuyuları açılacak. Açılacak olan kuyular ile ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edilmesi amaçlanıyor. Projenin maliyeti yaklaşık 10 milyon lira olarak hesaplanıyor. Yapılan sondajların olumlu sonuçlanması durumunda, sahada petrol üretimi için üretim kuyusuna dönüştürülmesi planlanıyor.

Yan kuruluşları ile birlikte GYP Türkiye’de 384.496 akre arama ruhsatına ve üretim sahasına sahip. Türkiye içinde faaliyet gösteren şirketler arasında en büyük imtiyaz sahiplerinden birisi olan GYP’nin imtiyazlarının çoğunluğu Irak sınırlarında ve yakınlarında bulunuyor. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler