1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Güneydoğu’da elektrik tüketim rekoru

Güneydoğu’da elektrik tüketim rekoru

Enerji Günlüğü - Diyarbakır, Şanlıfurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman’da günlük elektrik tüketimi, dağıtım özelleştirmesinin yapıldığı...

Güneydoğu’da elektrik tüketim rekoru

Enerji Günlüğü - Diyarbakır, Şanlıfurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman’da günlük elektrik tüketimi, dağıtım özelleştirmesinin yapıldığı 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’den verilen bilgiye göre, bu illerde elektrik enerjisi yaz aylarında çoğunlukla tarımsal sulama ve soğutmada, kış aylarında ise ısınmada kullanılıyor.

KAYITDIŞI TÜKETİM FAKTÖRÜ 

Kayıt dışı kullanımın yüzde 75 dolayında olduğu bölge illerinde, tarımsal sulamada ise bu oran yüzde 92’lere kadar çıkıyor. Bölgedeki elektrik tüketimi, 2013’te gerçekleştirilen özelleştirmenin ardından, bedeli ödenmeyen israf düzeyindeki kayıt dışı kullanımın da etkisi ile her geçen gün artıyor.

18 TEMMUZ’DE REKOR GELDİ

Alınan bilgilere göre, yıllık ortalama elektrik tüketimi 21 milyar kWh düzeyinde olan, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde 18 Temmuz pazartesi günü tüketim rekoru kırıldı. Bu, aynı zamanda özelleştirmenin gerçekleştirildiği günden bu yana bir gün içerisinde gerçekleşen en yüksek elektrik tüketimi oldu. Dağıtım bölgesinde 18 Temmuz 2016 günü 82 milyon 713 bin kWh elektrik tüketildi.

BAHAR AYLARINDA 38 MİLYON kWh

Aynı bölgede 18 Temmuz 2013’te ise 70 milyon 592 bin, 18 Temmuz 2014’te 72 milyon 665 ve 18 Temmuz 2015’te ise 72 milyon 322 bin kWh elektrik tüketimi gerçekleşmişti. Isıtma, soğutma ve elektriğe bağlı tarımsal sulamanın yapılmadığı bahar aylarını kapsayan dönemlerde ise bölgede günlük elektrik tüketimi ortalama 38 milyon kWh dolayında gerçekleşiyor.

YARISI ŞANLIURFA’DA TÜKETİLDİ

Edinilen bilgilere göre, 82 milyon 713 bin kWh ile günlük tüketim rekoru kırılan 18 Temmuz’da, toplam tüketimin yarıya yakın kısmı sadece Şanlıurfa’da kullanıldı. Söz konusu tarihte elektrik enerjisinin yüzde 42’si Şanlıurfa’da, yüzde 23’ü Mardin’de, yüzde 22’si Diyarbakır’da, geri kalan kısmı ise Batman, Siirt ve Şırnak illerinde tüketildi.

Dağıtım bölgesindeki elektriğin yarısına yakınının tek başına Şanlıurfa ili tarafından kullanılmasının en büyük sebebi olarak kayıt dışı kullanım,  elektrik gücüne bağlı bilinçsiz tarımsal sulama ve edeli ödenmediği için enerjinin tarım gibi diğer alanlarda da israf edilmesi olarak gösteriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler