1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Haliç`e, adımlardan elektrik üretecek proje...

Haliç`e, adımlardan elektrik üretecek proje...

Amplio Emlak Yatırım, Haliç kıyısında yürüyüş yollarında atılan her adımı elektriğe düşüntürecek bir proje geliştirdi. Amplio Emlak Yönetim...

Haliç`e, adımlardan elektrik üretecek proje...

Amplio Emlak Yatırım, Haliç kıyısında yürüyüş yollarında atılan her adımı elektriğe düşüntürecek bir proje geliştirdi. Amplio Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Haliç'te gerçekleştirecekleri kentsel dönüşüm projesinde, şu ana kadar görülmemiş çapta enerji tasarrufu sağlayacak projeler bulunduğunu söyledi. Babaoğlu, "Mahalleli damacanayla su almayacak, çünkü su arıtma tesisi olacak. Pencerelere vuran ısıdan fotovoltaik hücrelerle enerji kazanacağız. Yani saç kurutulan elektriği biz cama gelen enerjiden alacağız. Mahalle içerisindeki yürüyüş yollarının aydınlatmasını yollara yerleştirilmiş plakalar aracılığıyla adım attıkça elde edilecek enerjiyle gerçekleştireceğiz" dedi.
Alaeddin Babaoğlu, Alman gayrimenkul yatırımcılarından ve Amplio Emlak Yatırım Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Erwin Walter Graebner'in de katıldığı yeni ofis açılışında Haliç bölgesi projelerine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın ikna etmesiyle Hilton Garden Inn'le başladıklarını hatırlattı. Babaoğlu, daha sonra bölge sakinlerinin kendi talepleriyle kentsel dönüşüm projesinin gündeme geldiğini aktardı.
Babaoğlu'nun verdiği bilgiye göre proje kapsamındaki alanda ilk etapta 160 bina yıkılacak. Bunların yerine mahalle konsepti şeklinde toplamda 400 civarında yeni yapı inşa edilecek. Proje için 120 milyon lira civarında bir bütçe öngörülüyor.
Proje için şu ana kadar daha çok leke çalışması yapıldı. Yaklaşık iki ay sonra düzenlenecek uluslararası proje yarışmasının ardından bölgede çalışmalara başlanacak. Projenin 2013 sonunda ya da 2014 başında tamamlanması öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler