1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Hamitabat Santrali`ne son teklif tarihi ertelendi

Hamitabat Santrali`ne son teklif tarihi ertelendi

Enerji Günlüğü - Bugün son tekliflerin beklendiği Hamitabat Santrali'nin özelleştirmesinde teklif verme süresi uzatıldı. Son teklif verme tarihi 22 Kasım...

Hamitabat Santrali`ne son teklif tarihi ertelendi

Enerji Günlüğü - Bugün son tekliflerin beklendiği Hamitabat Santrali'nin özelleştirmesinde teklif verme süresi uzatıldı. Son teklif verme tarihi 22 Kasım 2012 olarak belirlendi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye'nin en büyük doğalgaz çevrim santrallerinden biri konumundaki Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş'nin özelleştirme ihalesine dört firmanın başvurduğunu, her dört teklif sahibinin de ön yeterlilik kriterlerini karşıladığını duyurmuştu.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YÜZDE 3.4 PAYA SAHİP
1985 yılında kurulan 1.156 MW kurulu güce sahip santralin, brüt üretimi 6,69 TWh, net üretimi ise 6,57 TWh düzeyinde. Santralin Türkiye'nin toplam elektrik üretimindeki payı ise yaklaşık yüzde 3.5 olarak hesaplanıyor.

DOĞALGAZ BORU HATTINA DİREKT BAĞLANTISI VAR
Kırklareli sınırları içinde bulunan tesisler, Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz getiren Trans Balkan Gaz Boru Hattı'na doğrudan erişime salip. Santralde, her biri 2 gaz türbini, 2 gaz türbini jeneratörü, 2 kazan, 2 kondansör ve 1 buhar türbini ile 1 buhar türbini jeneratörü içeren A, B, C ve D olmak üzere, toplam 4 adet kombine çevrim bloğundan oluşuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler