1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Hamitabat’ın 600 MW’lik yeni türbini sahaya indi

Hamitabat’ın 600 MW’lik yeni türbini sahaya indi

Limak Grubu’nun Hamitabat Santrali yenileme yatırımında kullanılacak 600 MW’lık ekipmanları santral sahasına indi. 

Hamitabat’ın 600 MW’lik yeni türbini sahaya indi

Enerji Günlüğü - Limak Grubu’nun Hamitabat Santrali yenileme yatırımında kullanılacak 600 MW’lık ekipmanları santral sahasına indi. 

Limak’a ait Kırklareli’nde yenileme yatırımı devam eden 1200 MW'lık Hamitabat Kombine Doğalgaz Çevrim Santrali'nin 600 MW’lık ilk blokunun türbin ve jeneratör ekipmanları sahaya ulaştı. Siemens’e ait 8000 H serisi türbin ve jeneratör, Tekirdağ’da limana indirilmesinin ardından günde 20 kilometre yol alarak toplam 25 günde Hamitabat Santrali’ne ulaştırıldı. 

HER BİRİ 500 TON 

Ana yüklenici firma Gama Güç Sistemleri tarafından 2017 yılında yeni üniteleri devreye alınacak olan Hamitabat Kombine Doğalgaz Çevrim Santarali, yenileme yatırımının tamamlanmasının ardından yüzde 62 verimlilik seviyesi ile Türkiye’nin en verimli doğalgaz çevrim santrali olacak. 

AZAMİ ÇALIŞMA SÜRESİ 

Hamitabat Doğalgaz Santrali, İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya’nın en önemli besleme merkezi konumunda bulunuyor. Santralin bu özelliği, diğer seçeneklere oranla daha pahalı bir yakıt olan doğalgaz kullanmasına rağmen yıllık çalışma süresinin azami düzeylere ulaşmasını sağlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler