1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Hanwha - Kalyon güneş paneli fabrikası projesi incelenecek

Hanwha - Kalyon güneş paneli fabrikası projesi incelenecek

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin ilk güneş enerjisi ihalesini kazanan Hanwha-Kalyon Ortak Girişimi Grubu (OGG), Ankara’nın Sincan ilçesinde kuracağı...

Hanwha - Kalyon güneş paneli fabrikası projesi incelenecek

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin ilk güneş enerjisi ihalesini kazanan Hanwha-Kalyon Ortak Girişimi Grubu (OGG), Ankara’nın Sincan ilçesinde kuracağı yıllık 1000 MWp kapasiteli YEKA-fotovoltaik hücre ve güneş modülü fabrikası için hazırlanan çevre raporu incelenecek.

Hanwha Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. (Hanwha - Kalyon) tarafından Ankara İli Sincan İlçesi, Başkent Organize Sanayi Bölgesi 102370 ada 2 nolu parselde "Fotovoltaik Panel Üretim Fabrikası Projesi” için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu ile ilgili 03/07/2018 tarihinde İnceleme Değerlendirme Kurulu Toplantısı gerçekleştirilecek. 

461 milyon dolar değerindeki güneş paneli fabrikasında  yurtdışı ve yurtiçindeki tedarikçilerden temin edilecek olan hammaddelerden, çeşitli prosesler sonrasında yerli üretim fotovoltaik panel üretilecek.

Şirket ayrıca ilk yatırım programı sırasında, yurt dışından hazır halde getirilecek olan fotovoltaik camların (hücre) yıkaması, kurulanması, lehimlenmesi, folyo serme, laminasyon ile tabakalaştırma işlemlerinin uygulanması, montajlarının yapılması, güneş simülatörü ile kontrollerinin gerçekleştirilerek paketlenmesi işlemlerini kapsayan Başkent Organize Sanayi Bölgesi içinde 102370 ada 2 nolu parselde bir tesis daha kuracak.

İlerleyen dönemde Proje kapsamında dışarıdan hazır getirilmesi planlanan fotovoltaik hücreler de aynı tesis içerisinde üretilecek. Fotovoltaik panel üretimi, hammaddeden başlayarak ürünün oluşturulmasına kadar olan tüm prosesler ve üretim basamakları tek bir tesis içinde gerçekleştirilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda geçen yıl Mart ayında yapılan Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde bulunan ve 1000 MW kapasite tahsisli Karapınar YEKA-1 GES açık eksiltme ihalesini kazanan Kalyon-Hanwha OGG’nin ihale şartnamesi gereği yıllık 500 MW kapasiteli bir fotovoltaik güneş modülü üretim fabrikası da kurması gerekiyordu. Hanwha-Kalyon Ortak Girişimi tarafından YEKA-fotovoltaik hücre ve güneş modülü fabrikası ve AR-GE merkezi temel atma töreni 21 Aralık 2017 Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Enerji Günlüğü

HANWHA - KALYON GÜNEŞ PANELİ FABRİKASI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

 

Önceki ve Sonraki Haberler