1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Hawrami: Kürt gazı Türkiye`nin enerji güvenliğine katkı sağlar

Hawrami: Kürt gazı Türkiye`nin enerji güvenliğine katkı sağlar

Enerji Günlüğü - Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Türkiye'nin bölgedeki en büyük enerji piyasası olduğunu söyledi....

Hawrami: Kürt gazı Türkiye`nin enerji güvenliğine katkı sağlar

Enerji Günlüğü - Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Türkiye'nin bölgedeki en büyük enerji piyasası olduğunu söyledi. Hawrami, "Bölgemizdeki gazın değerlendirilmesi bize gelir, Türkiye’nin de arz güvenliğine katkı sağlayacak. Bu konuda daha önce temaslarımız oldu" diye konuştu.
Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında, petrol ve doğalgaz konusunda artan işbirliği, Bağdat yönetimi tarafından pek sıcak karşılanmıyor. Kürt bölgesinde yapılan gaz ve petrol üretim ve arama faaliyetlerinin yanı sıra, buradaki üretimin dünya pazarlarına açılması konusunda Türkiye bir çıkış kapısı olarak değerlendiriliyor.
Kürt bölgesinden Adana Yumurtalık'a kadar uzanacak yeni petrol boru hattı ve buradaki gazı Türkiye'ye ve oradan da Avrupa'ya taşıyacak doğalgaz boru hattı projeleri  Türk ve Iraklı şirketlerin gündeminde. Projelerle, batılı devler de yakından ilgileniyor. Olası işbirlikleri konusu, bölgedeki pazar kapma yarışının da merkezinde yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler