1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Haziran’da 43 santrale 328 milyon lira kapasite desteği verildi 

Haziran’da 43 santrale 328 milyon lira kapasite desteği verildi 

TEİAŞ, Haziran’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 328 milyon TL kapasite ödemesi yapacak. 

Haziran’da 43 santrale 328 milyon lira kapasite desteği verildi 

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Haziran’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 328 milyon TL kapasite ödemesi yapacak. 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2021 yılı Haziran ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 52 kömür, gaz ve hidroelektrik santralinden 43’üne Haziran ayı için toplam 327 milyon 525 bin 393 TL ödeme yapılacak. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 41 santrale 270 milyon 742 bin 789 TL ödeme yapılmıştı. 

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali. 

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

Haziran ayı kapasite ödemelerinin yaklaşık 164 milyon liralık kısmı yerli kömür yakan elektrik santrallerine yapılacak. En yüksek ödeme de 26 milyon 290 bin TL ile Soma B Termik Santrale yapılacak. Bu santrali, 17 milyon 330 bin TL ödemeyle Kemerköy Termik Santrali ve 16 milyon 730 bin TL ile Yatağan Termik Santrali izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler