1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. HES özelleştirmelerinde 14.5 milyon dolarlık teklif

HES özelleştirmelerinde 14.5 milyon dolarlık teklif

Enerji Günlüğü – EÜAŞ’a ait 5 hidroelektrik santralinin (HES) özelleştirme ihalesinde toplam 14 milyon 450 bin dolar teklif verildi.Özelleştirme İdaresi...

HES özelleştirmelerinde 14.5 milyon dolarlık teklif

Enerji Günlüğü – EÜAŞ’a ait 5 hidroelektrik santralinin (HES) özelleştirme ihalesinde toplam 14 milyon 450 bin dolar teklif verildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmelerinde, Hidroelektrik santrallerinin 3 grup halinde 49 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesinde Elektrik Üretim AŞ'ye ait 5 hidroelektrik santralinin (HES) özelleştirme ihalesinde toplam 14 milyon 450 bin dolar teklif verildi.

Birinci grupta yer alan Artvin'deki 0,3 megavat kurulu güce sahip Esendal ve Trabzon'daki 1,04 megavat kurulu güce sahip Işıklar (Visera) hidroelektrik santralleri için yapılan ihaleye 5 firma katıldı. İhalede en yüksek teklifi, 1 milyon 850 bin dolar ile Metek Hidro Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ verdi.

İkinci grupta yer alan Konya'daki 0,6 megavat kurulu güce sahip Dere ve 1,04 megavat kurulu güce sahip İvriz hidroelektrik santrallerinin ihalesi ise 6 firmanın katılımıyla yapıldı. Santraller için en yüksek teklif, 2 milyon 300 bin dolar ile Ülke Yatırım Araştırma Geliştirme Madencilik İnşaat ve Elektrik Üretim AŞ tarafından sunuldu.

Son olarak Kütahya'daki 2,56 megavat kurulu güce sahip Kayaköy Hidroelektrik Santrali'nin ihalesi 12 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Santral için en yüksek teklifi 10 milyon 300 bin dolar ile Veysi Madencilik İnşaat Nakliyat Petrol Temizlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. verdi.

Özelleştirme ihaleleri esnasında, bir süredir Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşısındaki Kurtuluş Parkı'nda eylem yapan termik santrallerin özelleştirmesine karşı olan işçiler, tepkilerini sürdürdüler. İşçiler zaman zaman slogan atıp, baretlerini demir bariyerlere vurarak protestoda bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler