1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. HES`lere ÇED raporu almak kolaylaşacak ama...

HES`lere ÇED raporu almak kolaylaşacak ama...

Enerji Günlüğü - Hidroelektrik santrali (HES) inşaatları için gereken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu almak kolaylaştırılacak. Ancak rapor...

HES`lere ÇED raporu almak kolaylaşacak ama...

Enerji Günlüğü - Hidroelektrik santrali (HES) inşaatları için gereken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu almak kolaylaştırılacak. Ancak rapor alanların denetimi daha sıkı hale getirilecek.
Radikal'in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporlarıyla ilgili kolaylaştırıcı bir düzenleme yapacaklarını söyledi. Bu çerçevede hidroelektrik santrallar (HES), taş ocakları, tavuk çiftlikleri gibi yerlerin kurulmasında istenen ÇED raporlarında süreyi kısaltarak, ÇED raporunun daha kolay alınmasını sağlanacağını anlatan Bayraktar, bir diğer kolaylığının da teminat alınarak raporun verilmesi olacağını kaydetti. Bayraktar, bu değişiklik için, yönetmelik çıkarılmasının yeterli olacağını bildirdi.

ÇED RAPORU KOLAY ALINACAK AMA...
Erdoğan Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre ÇED izinleri verilirken kolaylık sağlanacak ancak firmalardan teminat alınacak. Bayraktar, “Taahhüt alınacak. Denetimde aykırı durum çıkarsa teminatını yakacağız” dedi. Bayraktar'a göre konuya ilişkin yasal bir düzenlemeye gerek yok, yönetmelik çıkarılması yeterli olacak.

ÇED RAPORU NEDİR? ÇER RAPORU NASIL ALINIR?
ÇED raporu, herhangi bir yatırım gerçekleştirilmeden önce, bu yatırımın çevreyle olan ilişkisini ele alan bir rapor. Bu raporda, işletmenin yatırım gerçekleştirilmeden önce, yatırımın faaliyette olduğu süreçte, ÇED raporu ve yatırımın faaliyet ömrünün tamamlanmasından sonraki süreçte toprak, su, hava gibi çevresel etmenlerle olan ilişkisi detaylarıyla inceleniyor. Yatırımın kapasitesine göre Çevre Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yönetmelikten hangi sınıfa girdiği tespit ediliyor. Ayrıca yöre halkının ikna edilmesi gerekiyor. Hazırlanan raporlarda yatırımın büyüklüğünden, araziyi gösteren fotoğraflara yöre halkının yatırımla ilgili görüşlerine yer veriliyor. Daha sonra bu rapor Çevre Bakanlığı’na sunuluyor. Bakanlık da ‘olumlu’ ya da ‘olumsuz’ raporu veriyor.