1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Hidroelektrik enerjinin geleceği masaya yatırılacak

Hidroelektrik enerjinin geleceği masaya yatırılacak

160 milyon megavatsaat enerji üretebilecek potansiyeli bulunan hidroelektrik enerji sektörünün temsilcileri ilk kez gerçekleştirilecek Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde buluşacak.

Hidroelektrik enerjinin geleceği masaya yatırılacak

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 30’unu 32 bin megavat ile hidroelektrik enerji kaynağı oluşturuyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında lider enerji kaynağı olan hidroelektrik enerji sektörünün temsilcileri bu yıl ilk kez düzenlenecek Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde buluşacak. Hidroelektrik Santrallerı Sanayi İş İnsanları Derneği (HESİAD) tarafından düzenlenen Zirve, 3-4 Aralık 2024 tarihlerinde Ankara Divan Otel’de hayata geçirilecek. Zirve’de kurulu gücüyle 160 milyon megavatsaat enerji üretebilecek potansiyeli bulunan hidrolik enerjinin gelecek vizyonu tartışılacak.

HES yatırımcıları, işletme firmaları, proje ve mühendislik firmaları ile inşaat sektörüne yönelik üretim yapan sanayicilerin katılacağı Zirve’de sektörün gündemindeki yatırımlar ile suyu en verimli şekilde kullanmaya yönelik rehabilitasyon ve optimizasyon çalışmaları masaya yatırılacak.

POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARACAK ADIMLAR TARTIŞILACAK

HESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Tuğsuz Güven, Türkiye’nin hidroelektrik kurulu gücünde dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirterek, “Ülkemizin enerji üretiminde, hidrolik enerji, yenilenebilir enerji kaynakları içinde ilk sırada bulunuyor. Yıllık 160 milyon megavat saat elde edecek kurulu güç potansiyelimiz mevcut. Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde sektörün bugünü ve geleceği için bu potansiyeli ortaya çıkaracak adımların tartışılması planlanıyor. Zirve’de, diğer enerji kaynaklarıyla entegre hibrit santraller, santral verimliliklerini artırmak için gerekli yenilikçi teknolojiler, rehabilitasyon ihtiyaçları ve dijitalleşme de gündeme gelecek” diye konuştu.

Güven, Türkiye’nin hidrolik enerjideki tecrübesi ve sahip olduğu güçlü inşaat sektörüyle yurt dışında bu alanda bekleyen fırsatların bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Zirve’nin önemli başlıklardan birini oluşturacağına da dikkat çekti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler