1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Hidrojen motorlu araçların tip onay koşulları belirlendi

Hidrojen motorlu araçların tip onay koşulları belirlendi

Avrupa Birliği yasalarıyla uyumluluk kapsamında, hidrojen tahrikli aracın tip onayı ve hidrojen aksam ve sistemlerinin aksam tip onayı için gerekli idari hükümler belirlendi.

Hidrojen motorlu araçların tip onay koşulları belirlendi

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği yasalarıyla uyumluluk kapsamında, hidrojen tahrikli aracın tip onayı ve hidrojen aksam ve sistemlerinin aksam tip onayı için gerekli idari hükümler belirlendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hidrojen ile Çalışan Motorlu Araçların Tip Onayına İlişkin Yönetmeliğin ((AT) 79/2009) uygulanmasını teminen, söz konusu Yönetmeliğin kapsamında yer alan hidrojen tahrikli aracın tip onayı ve hidrojen aksam ve sistemlerinin aksam tip onayı için gerekli idari hükümleri belirleyen tebliği bugünkü Resmi Gazete’de yayınladı.

Buna göre, İmalatçı veya imalatçının yetkili temsilcisi, hidrojen tahrikli bir aracın AT tip onayı için başvuruyu Onay Kuruluşuna yapacak. Başvurular ayrıntıları belirlenen bilgi dökümanı örneğine uygun düzenlenecek ve İmalatçı aracın hizmet ömrü boyunca yapılan muayenelerde periyodik nitelikleri yine gerekli bilgileri sağlayacak. Gereklişartlar karşılanıyorsa, Onay Kuruluşu bir AT tip onayı ve onay numarası verilecek.

İmalatçı veya imalatçının temsilcisi, hidrojen aksam veya sistemlerinin bir tipinde AT aksam tip onayı almak için hazırlanan başvuruyu Onay Kuruluşuna yapacak. Başvurular ayrıntıları belirlenen bilgi dökümanı örneğine uygun düzenlenecek. Gerekli şartlar karşılanıyorsa, Onay Kuruluşu bir AT aksam tip onayı ve onay numarası verecek.

Onaylanan AT aksam tip onayı ile ilgili bir tipe uyan her bir hidrojen aksam veya sistemi, ayrıntıları belirlendiği gibi bir AT aksam tip onay işareti taşıyacak.

Önceki ve Sonraki Haberler