1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Hindistan 5 yeni kömür ocağı açacak

Hindistan 5 yeni kömür ocağı açacak

Hindistan, kömür talebindeki artışı karşılayabilmek amacıyla 5 yeni kömür ocağı açmayı ve mevcut 16 ocağın da kapasitelerini arttırmayı planlıyor.

Hindistan 5 yeni kömür ocağı açacak

Enerji Günlüğü - Hindistan Devleti’ne ait kömür şirketi Coal India Başkanı P.M. Prasad yaptığı açıklamada, ülkesindeki kömür yakıtı talebindeki artışı karşılamak amacıyla beş yeni madeni işletime açmayı, işler durumdaki en az 16 madenin ise kapasitelerini genişletmeyi planladıklarını açıkladı.

Coal India Yönetim Kurulu Başkanı P.M. Prasad’ın reuters’a yaptığı açıklamaya göre, Coal India’nın rekor düzeydeki kömür üretimi, yerli kömürle çalışan enerji santrallerinin stoklarını bir önceki yıla göre %16,1 artırarak 2024 yılı Mart ayı sonuna kadar 40 milyon metrik tona çıkaracak. Dünyanın en büyük kömür madeni şirketlerinden Coal India’nın karı ve ortaklık pay senedi fiyatları geçen yılın başından bu yana artıyor.

KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YENİLENEBİLİRİ GEÇTİ

Hindistan, son aylarda ülkede rekor düzeye yükselen enerji ihtiyacını karşılamak için kömüre giderek daha fazla bağımlı duruma gelirken, kömür yakıtlı enerji üretimindeki artış, neredeyse 2019 yılından bu yana ilk kez Hindistan ekonomisinin yenilenebilir enerji üretimindeki büyümesini geride bıraktı.

Önceki ve Sonraki Haberler