1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Hindistan rüzgarda hedef büyüttü

Hindistan rüzgarda hedef büyüttü

Enerji Günlüğü - Hindistan rüzgar enerji kapasitesine her yıl 10 bin MW kurulu güç eklemeyi planlıyor.Hindistan’ın önde gelen gazetelerinden birinde...

Hindistan rüzgarda hedef büyüttü

Enerji Günlüğü - Hindistan rüzgar enerji kapasitesine her yıl 10 bin MW kurulu güç eklemeyi planlıyor.

Hindistan’ın önde gelen gazetelerinden birinde yer alan habere göre, Hindistan hükümeti rüzgar türbini üretici ve proje geliştirici firmalara yıllık kapasitelerini mevcut seviyenin beş katına çıkarmalarını önerdi. Hükümet ayrıca kapasite arttırımını teşvik amacıyla vergi düzenlemesi yaptı.

HÜKÜMETTEN VERGİ TEŞVİKİ

Halihazırda rüzgar enerjisi kapasitesi yılda yaklaşık 2.000- 3000 MW artan Hindistan’da yeni hükümet, yıllık bütçe finansal teşviklerini yeniden düzenleyerek rüzgar enerjisi sektöründeki yatırımları önemli ölçüde arttırmaya çalışıyor. Bu amaçla hükümet, vergiden düşülen amortisman konusunda yeni bir düzenlemeye gitti.

Ayrıca hükümet, rüzgar enerjisi kapasitesinin altyapısını arttırmak amacıyla, daha önce güneş enerjisi için geliştirdiği Ulusal Güneş Enerjisi Misyonu (NSM) hareketine benzer bir teşviki yakında rüzgar için de oluşturacak.

Ulusal Rüzgar Enerjisi Misyonu-NWM hareketi aynı zamanda merkezi ve eyalet hükümetlerinin ek düzenlemeler yapmalarını ve rüzgar proje geliştiricilerine finansal teşvikler sağlamalarını da içerecek. Bu da daha fazla proje sahibinin piyasaya girmesine ve bunun da rekabeti arttırıp fiyatların düşmesine yol açacak.

Hindistan’ın yenilenebilir enerji kapasitesi içinde yaklaşık %67 lik bir paya sahip olan rüzgar enerjisi, finansal kuruluşların olduğu kadar proje geliştiricilerin de favorisi konumunda. Hindistan rüzgar enerjisinde Nisan 2014 ve Mayıs 2015 arasında yaklaşık 2,000MW ek kapasite öngörürken, 31 Mayıs 2014’te 21,200 MW üzerinde bir kapasiteye ulaştı.

HİNDİSTAN’DAKİ RÜZGAR YATIRIMLARI

Rüzgar tribünü teknolojisindeki hızlı değişim ve ayrıcalıklı gümrük vergisi, birçok şirketin bu sektörde yatırım yapmasını sağladı. En son GE, Hindistan rüzgar tribünü üretim birimine 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Birkaç yıldır, özel bir enerji üreticisi olan ReNew power şirketinin önemli yatırım kuruluşlarından aldığı fon39 milyon dolara ulaştı . Şirket, kısa dönemde, rüzgar enerji kapasitesini 1,000 MW ‘a çıkarmak amacıyla yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Bazı ReNew Power ve Inox Wind gibi rüzgar enerjisi şirketleri, kapasiteyi arttırmak için gerekli olan sermayeyi sağlayabilmek için halka arz seçeneğini de gözden geçiriyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler