1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. HSBC’nin kömür yatırımlarına sağlık uyarısı

HSBC’nin kömür yatırımlarına sağlık uyarısı

HSBC’nin bağlantılı olduğu yeni kömür santrallerinin, yılda 19 bin kişinin hava kirliliğinden ölümüne neden olacağı kaydedildi. 

HSBC’nin kömür yatırımlarına sağlık uyarısı

Enerji Günlüğü - HSBC’nin bağlantılı olduğu yeni kömür santrallerinin, yılda 19 bin kişinin hava kirliliğinden ölümüne neden olacağı kaydedildi. 

İngiliz çok uluslu bir bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşu olan HSBC, kömürden çıkış politikasına sahip olmasına rağmen, varlık yönetimi departmanını bu taahhüttün dışında bırakıyor. HSBC’nin varlık yönetimi departmanı aracılığıyla hisselerinde pay sahibi olduğu kömür şirketleri, toplamda en az 73 yeni kömür santralı yapmayı planlıyor. 

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (The Centre for Research on Energy & Clean Air, CREA) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, HSBC’nin hissedarı olduğu şirketlerce yapımı planlanan yeni kömür santrallerinin sebep olacağı hava kirliliği, yılda 18.700 kişinin ölümüne neden olacak.

PROJELER EN ÇOK ASYA ÜLKELERİNİ VURACAK

Bu santralların yapımları tamamlandığında ortaya çıkacak hava kirliliği, aynı zamanda, astım nedeniyle hastanelerin acil servislerine yılda 29.000 başvuruya, 25.000 erken doğuma ve 14 milyon iş günü kaybına yol açacak. En çok ölümün Hindistan’da görülmesi beklenirken (yılda 8300 ölüm), bu ülkeyi Çin (4200), Bangladeş (1200), Endonezya (1100), Vietnam (580) ve Pakistan (450) takip edecek ve sağlık etkilerinin toplam faturası yılda 6,2 milyar dolara ulaşacak.

“HSBC KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ”

Market Forces İngiltere kampanya sorumlusu Adam McGibbon, HSBC’nin yeni kömür santralleri inşa eden şirketlere yatırım yaparak, Paris İklim Anlaşması'nın başarısızlığına finansal katkıda bulunduğunu söyledi. McGibbon, “Şimdi bir de HSBC'nin yatırım portföyünün, temiz ve yenilenebilir enerjiye erişimde öncelik verilmesi gereken gelişmekte olan ülkelerde yüz binlerce erken ölüme yol açacağını öğreniyoruz. HSBC bu yıl Glasgow’da düzenlenecek COP26 iklim müzakerelerine katılmayı planlıyorsa, kendisine çeki düzen vermeli ve fosil yakıtların neden olduğu iklim ve insan sağlığı krizlerine katkıda bulunan şirketleri terk etmelidir” ifadesini kullandı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler