1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Huawei ve Orbit yerli lityum pil için birlikte çalışacak

Huawei ve Orbit yerli lityum pil için birlikte çalışacak

Huawei Türkiye, İzmir merkezli enerji şirketi Orbit Enerji ile yeşil ve akıllı enerji çözümleri konusunda işbirliğine gitti. 

Huawei ve Orbit yerli lityum pil için birlikte çalışacak

Enerji Günlüğü - Huawei Türkiye, İzmir merkezli enerji şirketi Orbit Enerji ile yeşil ve akıllı enerji çözümleri konusunda işbirliğine gitti. Barselona’da gerçekleştirilen 2022 Mobil Dünya Kongresi kapsamında 2 Mart’ta mutabakat imzalayan iki şirket, telekomünikasyon sektörüne özel çevre dostu lityum pillerin üretiminde birlikte çalışacak.

İşbirliği kapsamında; Huawei Türkiye ve Orbit Enerji, yerli lityum pil ve Enerji Depolama Sistemleri (ESS) üretiminde birlikte çalışacak. Ayrıca iki şirketin Ar-Ge uzmanları, yenilenebilir enerjinin payını artırmayı ve karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen, “Pil Yönetim Sistemleri” özelinde birçok yazılım geliştirecek. 

“DAHA FAZLA BİT, DAHA AZ WATT”

Huawei Türkiye Dijital Güç İş Grubu Başkanı Gavin Zhao imza töreninde şunları söyledi;
“Mobil Dünya Kongresi’nde bu yılki sloganımız; 'Daha Fazla Bit ve Daha Az Watt'. Telekomünikasyon alanındaki çözümleri, daha az enerji tüketimiyle geliştirmek için çalışıyoruz. Daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı, yerel operatörler ve işletmeler için yatırımda verimlilik sağlayacaktır. Profesyonel bir partner olan Orbit Enerji ile yaptığımız bu ortaklık ayrıca, yerel ve ulusal üretimi destekleyecek, yeşil enerji ekosistemini büyütecektir.”

PİLLER BAZ İSTASYONLARDA KULLANILACAK

Orbit Enerji CEO'su Vahit Kaya ise açıklamasında; “Enerjinin depolanması, telekomünikasyon alanındaki kritik konulardan biridir. Huawei Türkiye ile işbirliğimiz, baz istasyonlarında kullanılan lityum pillerin yerelleştirilmesini sağlayacak. Devletimiz de yeşil enerji çözümlerinin yerel üretimini destekliyor. Bu noktada ileri teknoloji şirketi olan Huawei ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. Bu tür işbirlikleri, yerel Ar-Ge Merkezlerini yeşil teknolojiler geliştirmeleri için daha fazla motive edecektir” dedi.

İlgili Haberler