1. Huriye Y. ÇINAR

Huriye Y. ÇINAR

Huriye Y. ÇINAR

Huriye Y. ÇINAR hakkında

Huriye YILDIRIM ÇINAR, Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitede aldığı yüksek lisans eğitiminin tez aşamasını Fransa’da Institut D’etudes Politique de Rennes’de tamamladı. Halen Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora eğitimine devam ediyor. Huriye YILDIRIM ÇINAR, doktora tezi çalışmasını “Sahraaltı Afrika'da Devlet İnşası ile Terörizm İlişkisi: Boko Haram Örneği” başlığı altında sürdürüyor.

İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen yazarın çalışma alanları arasında Türkiye-Afrika İlişkileri, Afrika Çalışmaları, Afrika’da Güvenlik Meseleleri, Güvenlik Çalışmaları, Radikalizm ve Terörizm yer alıyor. Huriye YILDIRIM ÇINAR, 40’ın üzerinde makale/kitap bölümü yanında Prof. Dr. Hasret Çomak ve Doç. Dr. Caner Sancaktar ile birlikte “Afrika Politikası: 21. Yüzyılda Güvenlik, Refah ve Demokrasi Arayışı” kitabının editörlüğünü yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Huriye YILDIRIM ÇINAR, Afrika meselelerine yönelik çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası basında yer almaya ve çeşitli projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.