1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Hürmüz Boğazı tehditleri petrol fiyatlarını arttırdı

Hürmüz Boğazı tehditleri petrol fiyatlarını arttırdı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hürmüz Boğazı'ndaki tehditlerin artmasının spekülatif olarak ham petrol fiyatlarını...

Hürmüz Boğazı tehditleri petrol fiyatlarını arttırdı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hürmüz Boğazı'ndaki tehditlerin artmasının spekülatif olarak ham petrol fiyatlarını artırdığını söyledi. Ham petrol fiyatlarındaki değişmelerin arz ve talep dengesizliğinden kaynaklandığını söyleyen Yıldız, “Hürmüz Boğazı ile alakalı tehditlerin artması spekülatif olarak ham petrol fiyatlarını artırmıştır. Biz bunu çok doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin çevresinde ve etrafındaki ülkelerin bir kısım istikrarsızlıklarından kaynaklanan sebeplerin faturasını Türkiye ödemek durumda değildir. O yüzden ben gerçek fiyatlarına yani 91 milyon varil civarındaki dünya tüketiminin tüketim noktaları artmadan, tüketimleri artamadan yapacak bir fiyat artışının doğru olmadığına ve spekülatif olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

KAÇAKÇILIĞA GÖZ AÇTIRILMAYACAK
"Ham petrolün işlenmesinin iç piyasaya olumlu şekilde yansıyacağını söyleyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye kapasitelerin gerek TÜPRAŞ'ın gerekse yurt dışı piyasalarını kapasitesi bunu belirleyecek olandır. Türkiye'de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Tam tersi bir kısım resmi ticaretin artmasına da altını çizerek söylüyorum resmi ticaretin artmasında olumlu bir katkı saçalayacağına inanıyoruz. Zaman zaman istismar edilen kaçakçılığın önü mutlaka alınan tedbirlerle kesilmiş olacaktır. Bu manada bütün işlemler resmi olarak devam edecektir. Tabi tanker ticaretinin artmış olması Türkiye içinde bir kazanç olacaktır. Tekrar altını çizerek söylüyorum, bunların her biri resmi işlemlerle beraber yürüyor olması ve hükümetimiz tarafından takip edilecek olması önemlidir. Herhangi bir kaçakçılığa meydan verecek işleme mesahama göstermemiz söz konusu değildir.”

Önceki ve Sonraki Haberler