1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Hyundai ABD’de elektrikli araç tesisi kuracak

Hyundai ABD’de elektrikli araç tesisi kuracak

Güney Koreli Hyundai, 2025 yılına kadar ABD'deki elektrikli araç başta olmak üzere ileri teknoloji alanlarına 10 milyar doları aşan yatırım yapacak.

Hyundai ABD’de elektrikli araç tesisi kuracak

Enerji Günlüğü - Hyundai, ABD’nin Georgia eyaletinde yaklaşık 5,5 milyar dolar yatırımla yeni bir elektrikli araç üretim tesisi açacak.

ABD, Asya-Pasifik bölgesinde askeri ve ekonomik gücünü artıran Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı bölgedeki ittifaklarını güçlendirmek istiyor. Bu çerçevede Asya gezisine çıkan ABD Başkanı Joe Biden’ın ilk durağı Güney Kore oldu. Biden, Güney Koreli otomobil şirketi Hyundai Motor Company İcra Kurulu Başkanı Eusiun Chung ile de görüştü.

Görüşmenin ardından Hyundai, ABD merkezli şirketlerle ileri teknoloji alanındaki işbirliğini güçlendirmek için 2025 yılına kadar 5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirket ABD’nin Georgia eyaletinde yaklaşık 5,5 milyar dolarlık yeni bir elektrikli araç üretim tesisi açacağını duyurmuştu. Böylece şirketin toplam yatırımları 10 milyar doları aşacak.

Yatırımların elektrikli araç üretiminin yanı sıra robotik, kentsel hava hareketliliği, otonom sürüş ve yapay zeka gibi anlarda olacağı belirtiliyor.

Hyundai’nin kuracağı elektrikli araç tesisinde yılda 300 bin elektrikli araç üretilmesi ve toplam 8 bin 100 kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler