1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Hyundai, elektrikli araçlar için şarj robotu geliştirdi

Hyundai, elektrikli araçlar için şarj robotu geliştirdi

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai Motor Grubu, elektrikli araçlar (EV) için yapay zekalı otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi.

Hyundai, elektrikli araçlar için şarj robotu geliştirdi

Enerji Günlüğü - Hyundai, elektrikli otomobillerin şarj bağlantı noktasındaki erişebilirlik sorunlarını gidermek için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. 

Güney Kore merkezli çok uluslu otomotiv şirketi Hyundai Motor Grubu, otomobil üretimi yanında yeni teknolojiler geliştiriyor. Son olarak Hyundai, elektrikli araçlar (EV) için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. Geliştirdiği bu robot ile şirket, elektrikli otomobillerin şarj bağlantı noktasındaki erişebilirlik sorunlarını da ortadan kaldırmış oluyor. 

ACR, 31 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında 2023 Seoul Mobility Show'da sergilenecek ve daha sonra seri üretime geçerek dünyanın bir çok ülkesinde şarj istasyonlarda kullanılmaya başlanacak.

ROBOT YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞIYOR

Otomatik Şarj Robotu, şarj işlemi için istasyona gelen araca kabloyu otomatik olarak takarken aynı şekilde şarj tamamlandığında da kabloyu araçtan çıkarıyor. Yapay bir zeka ile çalışan bu robot, araç tamamen park konumuna geldiğinde şarj portunu açmak için araçla iletişim kuruyor ve içine monte edilmiş bir 3D kamera aracılığıyla tam konumu ve açıyı hesaplıyor.

ROBOTLAR YAKIN GELECEKTE DAHA FAZLA YARDIMCI OLACAK

Hyundai tarafından yapılan açıklamada, "Robot daha sonra şarj cihazını alarak aracın şarj portuna sabitliyor ve şarj seansını başlatıyor. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazını çıkarabiliyor. Hatta aracın tekrar hareket edebilmesi için şarj portunun kapağını da kapatıyor. ACR, özellikle karanlık ortamlarda şarj işlemini daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olacak. Aynı zamanda bu kablolar, yüksek hızlı şarj için olduğundan daha kalın ve ağırdır. Özellikle kadın ve engelli kişilerin hareket edebilmeleri için bu tip robotlar yakın gelecekte insanlığa daha fazla yardımcı olacak.  Çoğu EV şarj cihazı, açık havada ve korunaksız olarak hizmet veriyor. Tüm bu olumsuz hava şartlarını ve ağır kabloları göz önüne alarak değerlendiren Hyundai mühendisleri, Kore’deki Ar-Ge merkezinde bir elektrikli araç şarj istasyonu kurdu ve robotun çeşitli koşullardaki performansını değerlendirdi. Ayrıca mühendisler, robotun araçları algılaması ve olası kazaları önlemesi için de lazerli sensörlerden faydalanıyor” denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler