1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. IAEA Başkanı İran`ın gizli nükleer tesisini hemen denetime açmasını istedi

IAEA Başkanı İran`ın gizli nükleer tesisini hemen denetime açmasını istedi

Enerji Günlüğü - Birleşmiş Milletler'in nükleer denetim birimi, İran'dan nükleer silah yapımıyla bağlantılı olarak patlayıcı deneyleri yapıldığından...

IAEA Başkanı İran`ın gizli nükleer tesisini hemen denetime açmasını istedi

Enerji Günlüğü - Birleşmiş Milletler'in nükleer denetim birimi, İran'dan nükleer silah yapımıyla bağlantılı olarak patlayıcı deneyleri yapıldığından şüphelenilen bir nükleer tesisini "zaman geçirmeden" denetçilere açması gerektiğine vurgu yaptı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Yukiya Amano,  Parchin'de İranlıların yaptığı sanılan gerçek faaliyetleri gizleme çabalarını kastederek Parchin tesislerinde meydana gelen bazı "faaliyetlerin" eğer gerçekleşirse, IAEA soruşturmasını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

İran geçen ay IAEA'ya gönderdiği bir mektupta, Tahran'ın güneydoğusunda bulunan Parchin'deki tesiste nükleer nitelikli çalışmalar yapıldığı iddialarının "asılsız" olduğunu söylemişti. Amano, 35 üyeli IAEA'nın yönetim kuruluna hitaben yapacağı konuşmanın metnine göre şöyle dedi: "Ancak gözlemlenen faaliyetler, gereken bilgileri açıkça edinebilmemiz için daha fazla gecikmeden Parchin'deki tesise erişim verilmesi yolundaki izlenimimizi güçlendirmektedir." Amano, üst düzeyli IAEA yetkilileri ile İran arasında Tahran'ın nükleer programının olası bir askeri yönünün ortaya çıkarılması konusunda Ocak ayından bu yana yapılan temaslarda hiçbir somut ilerleme sağlanmadığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler