1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İBB atık azaltımı için kampanya başlattı

İBB atık azaltımı için kampanya başlattı

İBB, toplumda yere çöp atma davranışlarının değiştirilmesi, geri dönüşüm, çevre kirliliği, tüketimin düşürülmesi gibi konularda farkındalık yaratılması amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

İBB atık azaltımı için kampanya başlattı

Enerji Günlüğü - İBB, toplumda yere çöp atma davranışlarının değiştirilmesi, geri dönüşüm, çevre kirliliği, tüketimin düşürülmesi gibi konularda farkındalık yaratılması amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), daha temiz bir çevre ve yaşam alanı için toplumda atık azaltımını gündeme getiren yeni bir kampanyaya imza attı. “Çöpünü Azaltma Sırası Sende” sloganıyla 23 Kasım’da başlatılan kampanya, 29 Kasım’da son bulacak. Etkinlik boyunca toplumda yere çöp atma davranışlarının değiştirilmesi, geri dönüşüm, çevre kirliliği, tüketimin düşürülmesi gibi konularda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. 

Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile birlikte düzenlenen kampanya, pandemi süreci nedeniyle, sosyal medya hesapları üzerinden yürütülüyor. Katılımcılardan, çöplerini nasıl azalttıklarını gösteren 15 saniyelik bir videoyu, #çöpünüazalt etiketiyle paylaşmaları isteniyor.

“GERÇEK AĞIRLIĞIN NE KADAR?”

Etkinlikle ilgili İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise şunlara dikkat çekildi:

“Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile birlikte atık azaltımı konusunda paylaşım videolarının sosyal medya hesapları üzerinden yaygınlaştırılacağı bir kampanya başlatıyoruz. Herkese “gerçek ağırlığın ne kadar?” diye sorup tüm İstanbulluları oluşturdukları atığı azaltması için harekete geçmeye davet ediyoruz. Etkinliğe ne kadar çok katılım olursa o kadar fazla miktarda atık daha oluşmadan ortadan kalkacak ve dünya biraz daha güzel olacak! Sıra sende!”

 YERE ATILAN ÇÖPLER İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ İPOTEK ALTINA ALIYOR

Yere atılan atıkların bir çoğu, kendisinden kısa süreli yararlanılan ürünler. Örneğin bir plastik poşet, ortalama 12 dakika kullanılıyor. Ancak, düşünülmeden yere atılan bu ürünler arasında binlerce yıl çözünmeyen ve doğaya büyük zarar verenleri de var. Bir anlamda insanlığın geleceği, yere atılan çöpler tarafından ipotek altına alınıyor. Yere en çok atılan bazı ürünlerin doğada yok oluş süresi ise şöyle:

    Cam şişe: 4000-4500 yıl

    Çiklet: 5 yıl

    Teneke meşrubat kutusu: 10 yıl

    Pet şişe: 400-450 yıl

    Sigara filtre ve izmariti: 2 yıl

    Plastik çakmak: 100 yıl

    Poliüretan köpük: 1000 yıl

    Alüminyum: 100 yıl

    Plastik şişe tutacağı: 400 yıl

Önceki ve Sonraki Haberler