1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İBB baraj havzalarından 40 ton çöp çıkardı

İBB baraj havzalarından 40 ton çöp çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  2 hafta içinde İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasından toplam 40 ton çöp çıkardı.

İBB baraj havzalarından 40 ton çöp çıkardı

Enerji Günlüğü - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  2 hafta içinde İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasından toplam 40 ton çöp çıkardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden yararlanarak baraj havzalarında kapsamlı bir temizlik çalışması yaptı. İSTAÇ ekipleri, 2 hafta içinde İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasını atıklardan arındırdı. Çalışmalarda toplam 1400 personel ve 200 temizlik aracı yer aldı. İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasından toplam 40 ton atık çıktı.

ATIKLARIN %45'İ EVSEL ATIK

Bu atıkların yaklaşık yüzde 45’i yani 17,5 tonu evsel atık. Evsel atıkları, sırasıyla 8,5 ton ile cam, 7,5 ton ile plastik, 4,5 ton ile metal ve 2 ton ile kâğıt izledi. Toplanan atıklar, İBB tesislerinde bertaraf edildi.

İstanbul’un su gereksinimi, toplam 10 barajdan sağlanıyor. Ancak, bunlardan sadece Terkos, Sazlıdere, Ömerli, Büyükçekmece, Elmalı, Darlık ve Alibey barajları, il sınırları içinde kalıyor.

“SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERELİM”

Yapılan çalışmaları değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Su seviyesinin düşmesini fırsat bilerek bütün baraj havzalarını temizledik, 40 ton çöp topladık. Şimdi yağmurlar tertemiz havzalara doluyor. Barajlarımızın çevresini temiz tutmaya ve suyumuzu tasarruflu kullanmaya özen gösterelim” uyarısında bulundu.

İSTAÇ AŞ. Kent Temizlik Müdürü Ahmet Uğur İskenderoğlu da yaptığı açıklamada çöplerin, başta baraj havzaları olmak üzere hiçbir noktada yere atılmaması, çöplerin belediyelerin gösterdiği alanlara ve konteynırlara bırakılmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler