1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İBB, Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi

İBB, Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 5 yıl vadeli toplam 715 milyon dolar tutarındaki Türkiye’nin ilk belediye yeşil tahvilini Londra Borsası’nda ihraç etti.

İBB, Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi

Enerji Günlüğü - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi. İBB'den yapılan açıklamaya göre, 27 Kasım tarihinde Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini ihraç edeceğinin duyurulmasından sadece 2 gün sonra, 5 yıl vadeli toplam 715 milyon USD tutarındaki Türkiye’nin ilk belediye yeşil tahvilini Londra Borsası’nda ihraç edildi. 

İBB’nin tahvil ihracına 200’ün üzerinde farklı yatırım kuruluşundan talep geldi. Bu talepler yüzde 34 oranıyla en çok Birleşik Krallık’tan sonra; yüzde 17 ile ABD, yüzde 12 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 11 ile İsviçre ve yüzde 26 ile diğer ülkelerden geldi.

TÜRKİYE’NİN HEDEFİNİN YARISINI İBB GERÇEKLEŞTİRDİ

Hükümet ve Merkez Bankası’nın Yeşil Finansman konusunda kurumları teşvik ettiğine işaret eden İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin 2023 yılı Yeşil Tahvil hedefi 1,5 milyar dolardı. Biz bu hedefin yarısını tek başımıza gerçekleştirdik. Üstelik yerel yönetimler finansman sağlarken, merkezi hükümetin borçlandığı oranın 2 puan üzerinde borçlanır. Devletin bu finansman kalemlerinde borçlanma oranı yüzde 9,30 iken biz 10,50 ile borçlandık. Aradaki fark 2 puanın altında. Bu durum İBB’nin finans gücüne olan güveni de ortaya koydu” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler