1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İBB’nin askıda fatura uygulamasına siber saldırı

İBB’nin askıda fatura uygulamasına siber saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı “askıda fatura” kampanyasına yurtdışı kaynaklı siber saldırı yapıldı. 

İBB’nin askıda fatura uygulamasına siber saldırı

Enerji Günlüğü - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı “askıda fatura” kampanyasına yurtdışı kaynaklı siber saldırı yapıldı. 

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından Askıda Fatura uygulamasının internet sitesine yurtdışı kaynaklı bir siber saldırı gerçekleştiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun,Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırının ardından sitenin yurt dışı erişime kapatıldığını duyurdu. Ongun ayrıca siber saldırı sonrası kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu da belirtti.

TOPLAM 5 MİLYON LİRA DEĞERİNDEKİ FATURA ÖDENDİ

Ongun yaptığı paylaşımda ayrıca kampanyaya dair son verileri de paylaştı. Buna göre toplam 41 bin 883 ailenin faturası ödenirken, toplam ödenen miktar ise 5 milyon 27 bin 92 liraya yükseldi.

ASKIDA FATURA UYGULAMASI NEDİR?

İBB’nin yaşama geçirdiği “askıda fatura” uygulaması, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmayı hedefliyor. https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sisteme, İBB tarafından onaylanmış ihtiyaç sahibi aileler, ödeme güçlüğü çektikleri faturalarını bırakıyorlar. Yine aynı adresten erişebilen herkes de bu sisteme bırakılmış faturalardan istediklerini ödeyerek dayanışmaya katkı veriyorlar. Böylece veren elin alan eli görmediği bir dayanışma geliştiriliyor ve ihtiyaç sahibi aileler bir ölçüde rahatlatılmış oluyor. Askıya sadece İBB tarafından sosyal yardım talebi onaylanmış kişiler fatura bırakabiliyor. Daha öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış kişiler ise https://sosinc.ibb.gov.tr  adresinden talepte bulunarak bu süreci başlatabiliyor. İBB sosyal yardım incelemelerini oldukça hızlı sonuçlandırarak ihtiyaç sahiplerini onaylıyor. Askıya eklenecek faturaların, ihtiyaç sahibi olduğu onaylanmış kişilere ait olması gerekiyor.Bütçesi el veren herkes aynı sistem üzerinden fatura alarak bir ihtiyaç sahibi ile dayanışma gösterebiliyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler