1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARA

  3. İbre TAP`a döndü ama...
Mehmet KARA

Mehmet KARA

Yazarın Tüm Yazıları >

İbre TAP`a döndü ama...

Avrasya bölgesindeki doğalgaz rekabetinde hareketli günler yaşanıyor. Ve bu hareketlilik sonucu oluşacak yeni denklem, Türkiye`nin de içinde bulunduğu bölgedeki gelişmelerin yönünü belirleyecek gibi görünüyor. Şöyle ki; 

Yunanistan Enerji Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TAP konsorsiyumu arasında Ev Sahibi Hükümet anlaşması (Host Government Statement - HGS) imzalandı. Bu anlaşma, Azeri SOCAR`ın, Yunanistan`daki doğalgaz dağıtım şebekesi DESFA`yı 400 milyon Euro karşılığında satın aldığına ilişkin haberlerin hemen arkasından geldi.

Peşpeşe gelen bu iki haber, TANAP`la Türkiye`ye ulaştırılacak Hazar (Şah Deniz II) doğalgazının Avrupa`ya taşınması konusunda Nabucco West ile Trans Adriatic Pipeline (TAP) projesi arasında yaşanan rekabette ibrenin TAP`tan yana döndüğü yorumlarına yol açıyor.

Ancak gelişmeleri yakından takip eden bazı uzmanlar, SOCAR`ın DESFA`yı alarak Yunanistan`a doğrudan kendi gazını satma konusunda elinin serbest olmayacağı uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, Avrupa Birliği rekabet mevzuatının buna izin vermeyeceğine, boru şebekesi işleten bir şirketin aynı zamanda kendi gazını satmasının önünde yasal engeller bulunduğuna dikkat çekiyor.

Buna karşın, bir BOTAŞ yetkilisi DESFA`yı alan SOCAR`ın, Yunanistan ve Bulgaristan doğalgaz şebekelerini yaklaşık 100-120 kilometrelik bir bağlantı hattıyla (Interconnector Greece Bulgaria) entegre ederek, Yunanistan üzerinden Bulgaristan`a doğalgaz sevkıyatı yapabileceği görüşünde. Sektörden bir başka özel sektör şirket yöneticisine göre bu hat, özellikle tüketimin patladığı kış aylarında yetreli Rus gazı alamayan Bulgaristan`a böyle bir sevkıyat yapılabileceğini belirtiyor.

Bu arada, Yunanistan-Bulgaristan arasındaki söz konusu bağlantı hattının yıllık kapasitesinin 1.2 milyar metreküp olduğu ifade ediliyor. Yine de IGB tam kapasite çalışsa bile SOCAR`ın sadece bu miktardaki bir doğalgazı satmak için DESFA`ya 400 milyon Euro ödemesine çok anlam veremeyen uzmanlar bulunuyor.

Peki gerçekten Azeriler Yunanistan doğalgaz şebekesinin işletmesini neden almak istiyor? Çünkü bu sektörde kazanç şebeke işletmeciliğinden değil, gaz ticaretinden geliyor.

O halde neden sorusunun cevabı için, DESFA`nın özelleştirilmesiyle ilgili anlaşmanın şartlarına ayrıntılarıyla bakmak gerekiyor. Bu ise şimdilir sır.

Önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmeler, bu sır perdesinin de yavaş yavaş kalkmasını beraberinde getirecek. Tabii burada tam olarak kimin ne kazandığını ya da kaybettiğini görmek, işte o sır perdesi aralanmaya başladığında mümün olacak.

Bekleyip görelim...

Önceki ve Sonraki Yazılar