1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. IC Çeşme Marina’ya gümüş elma ödülü

IC Çeşme Marina’ya gümüş elma ödülü

Enerji Günlüğü - IC Çeşme Marina, diktiği ağaçlardan elde edilen doğal zeytinyağı ile Green Apple ödülleri kapsamında Gümüş Elma ödülüne layık...

IC Çeşme Marina’ya gümüş elma ödülü

Enerji Günlüğü - IC Çeşme Marina, diktiği ağaçlardan elde edilen doğal zeytinyağı ile Green Apple ödülleri kapsamında Gümüş Elma ödülüne layık görüldü.

IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından inşa edilen ve IC Holding ile Camper&Nicholsons Marinas tarafından yönetilen IC Çeşme Marina, İngiltere merkezli Green Apple En İyi Çevre Uygulamaları Ödülleri kapsamında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kıtalarında Gümüş Elma ödülünün sahibi oldu.

Londra’da İngiliz Parlamento Sarayı’nda gerçekleştirilen Green Apple Ödül Töreninde, Çeşme Marina’nın kazanmış olduğu bu prestijli ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çeçen kabul etti.

IC Çeşme Marina; marina tarafından dikilen, büyütülen ve bakımı yapılan zeytin ağaçlarından doğal zeytinyağı elde etmesi ile ödüle layık görüldü. IC Çeşme Marina’nın zeytin hasadı, işletme çalışanları ve aileleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Marina, Zeytinyağı Projesi’nin kapsamı:

75 adet zeytin ağacı dikimi ve bakımı. Zeytin ağaçları, marina havzasına akan suyun filtrelenmesini sağlayarak doğal yağmur filtresi olarak görev yapıyor.

IC Çeşme Marina, zeytin ağaçlarına özen göstererek, çevre bilinci ve sorumluluğunun geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Marinada çalışan personel ve ailelerinin çevreye bakış açısı önemli ölçüde yükseldi.

Proje, sağlık ve esenliğin daha fazla vurgulanmasını teşvik etti ve Ege kültürel mirasında zeytinyağının önemli bir faktör olarak öne çıkmasını sağlıyor.

Çevrenin daha iyi anlaşılması, 16 limon ağacı, 51 nar ağacı, 31 portakal ağacı ve 2 sakız ağacı dahil olmak üzere ağaç dikme konusunda teşvik sağladı.   

Marina ekibi, zeytin ağacı ve zeytinyağı projesini hayata geçirirken, hem marina ve çevresindeki çevre koşullarını korumayı hem de gelecek nesillere çevrenin ve ağaçlandırmanın önemini iletmeyi hedefliyor.

IC Çeşme Marina Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çeçen aldıkları ödül ile ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

“Çeşme Marina’nın yeni bir ödül daha kazanmasından dolayı gurur duyuyoruz. Bu girişimin, Akdeniz’in tamamında yaygınlaştığını görmek isteriz. Green Apple Ödülleri, Çeşme Marina’nın ruhuna çok iyi yansıtmaktadır; zira zeytinyağı, Ege Kültürü ve mirasımızın tanıtımı için burada sahip olduğumuz önemli faktörlerden biridir.”

IC ÇEŞME MARİNA GREEN WORLD ELÇİSİ

Uluslararası Green Apple Ödülünün sahibi olarak, Çeşme Marina, Green World Elçisi olarak Türkiye’yi 2018 Green Apple Ödüllerinde de temsil etme hakkı kazandı. Green Organisation hakemi de IC Çeşme Marina’nın ödül almasıyla ilgili şunları söyledi:

“Bu şaşırtıcı Türk marinasında, yaşları 200 yıla kadar uzanan ve Ege kültürünün bir parçası olan 75 zeytin ağacı bir şenlik havasında hasat edilmektedir. Elde edilen zeytinyağı marina misafirlerine hediye edilmekte ve bu zeytin ağaçlarında hayvanlar için yaşam sağlanmaktadır. Bunlar 100 yerli meyve ağacının daha dikilmesine ilham olmuştur.”

Tarihi bir liman özelliği de taşıyan Çeşme Marina, 2010 yılında Marina İşletmeciliği dalında denizcilik sektörünün Oscar’ı kabul edilen Altın Çıpa Ödülünün, 2011 yılında ARKIPARC tarafından “Kentsel Kalite İçin Dialog – Karma Kullanım Ödülü”nün, 2012 yılında İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından “Yılın Turizm Yatırımcısı” ödülünün ve 2014 yılında Dünya Denizyolu Taşımacılığı “PIANC” tarafından “Jack Nichol – Üstün Tasarım Ödülü”nün sahibi olmuştu.