1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. ICCI Fuarı ve Hazine garantisi
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ICCI Fuarı ve Hazine garantisi

Değerli okurlarım,

Sabah (24 Nisan 2014) Kabataş üstünden Zeytinburnu aktarmalı metro treni ile kolayca İstanbul expo center fuar merkezine ulaştım, internet ile kayıt olduğum için kapıda çok çabuk giriş kartımı aldım, içeri girdim, gözlemlerimi burda sizlere arzedeyim,

İcci organizasyonu bu işi 20 yıldır hakkıyla yapıyor. Türkiye`de iş yapan büyük yabancı ekipman üreticilerini fuara topluyor. Enerji sektörümüzün, üretici, yatırımcı, işletmeci ve müteahhit, yerli firmalarını topluyor.

Yabancı ekipman (oem) firmaları GE, Siemens, Alstom, Toshiba, N&E, Stork, Doosan, Foster Wheeler, Steag, burdaydı. Yerli yatırımcılar, Zorlu, Akenerji, FinaEnerji, burdaydı. Çok sayıda yerli yabancı mühendislik firması, Enpro, BGM, Rota, iLtekno, Ener, E7Enerji burdaydı. Yerli imalatçılar, Mimsan, Yıldız Kazan, Eralp, Bersey Kazan, Siterm burdaydı.

İşleri sadece fuar gezmek olan profesyonel yabancılar vardı. Her fuarda onları görürsünüz. Konuyu bilmezler, anlamsız gevezelik yaparlar. Onlardan sakınmak, kaçmak gerekir.

Bir de asıl işinin sahibi uzman işadamları vardı. Onlarla konuşmak büyük kazanç verir, ufkunuzu açar. Piyasayı, yatırımları, yeni gelişen durumları öğrenirsiniz, piyasanın nabzını tutarlar, size piyasanın güncel eğilimleri aktarırlar.

Enerji bakanımızın konuşmasını mutlaka çok dikkatle dinlemek gerekir. Değerli Bakanımız, sadece uzmanların anlayacağı hassasiyette satır arası siyasi politik güncel detaylar verir. Söyledikleri kadar, söylemedikleri de önemlidir. Hatta söylemedikleri çok daha önemlidir, mesela mega projelere verilen yeni Hazine garantisi.

Uzman yatırımcılar derler ki, "Bir proje eğer yapılabilir -feasible- değilse, yatırım yapılmaz, Hazine garantisi ile zorlamanın bir anlamı önemi yoktur, boşu boşuna Hazine kaynaklarının sorgulanmasına sebep olursunuz, Hazine garantisi için sorgulama yapılması doğru değildir."

Hala inatla ithal kömür santrali yapmak isteyen yatırımcı var. İthal yakıt alımları cari açığın en büyük sebeplerinden birisi ancak bu konuda yatırım yapmak isteyenler için kamu birşey demiyor. Bu yüzden çok sayıda Uzak Doğulu firma gelmiş, fuarda sergi alanında çok sayıda Çinli, Tayvanlı, Hintli, Koreli firma var. Referanslarına bakıyorsunuz, Türkiye`den gördüğünüz referanslar için diyecek birşey yok.

Herkesin sevap kazanma, kar etme, iş görme hürriyeti var. Herkesin günah yapma özgürlüğü olduğu gibi, yanlış yapma özgürlüğü, kötü mal alma özgürlüğü, pahalı ithal yakıt kullanma özgürlüğü, zarar etme özgürlüğü de var.

Bu bir kumar, fiyatları kontrol etmenize imkan yok. Bugün için ton başına +100 $ ithal kömür spot piyasa fiyatı yerli kömürün birim milyon Btu için maden çıkışı fiyatının nerdeyse iki misli.

Öte yandan ciddi yeraltı kömür gazlaştırma projelerimiz var. Test aşamasını geçtik. 20-50 Mwe arası yeni termik santral projelerimiz yatırımcıları bekliyor.

Hes yatırımlarında yüzden (+100) fazla yürütmeyi durdurma kararları var. Güneş için 1-Mwe altı lisanssız yatırım, saçma uygulamalara neden olmuş. Rüzgar yatırımları doyuma ulaşmış, fuar rüzgar türbincileri ile dolu, ama yeni yatırım imkanları artık sınırlı.

Varlık satışında özelleşen Hamitabat kombine çevrim santralinde yenileme yatırımı devam ediyor. Seyitömer kömür santralinde personel yenileme problemleri var, Kangal için kömür temin ve rehab yeni ekipman programı duyumları aldık.

Kemerköy- Yeniköy kömür santralleri varlık satışı yapıldı, özellikle Kemerköy mekanı için, yeni projeler gündemde. Burda kömür yok, uzaktan geliyor. Öyleyse tümüyle yenilenebilir, ithal kömür, nükleer santral, hatta turistik tatil köyü yapılabilir, diyenler var.

Çatalağzı-B kömür santrali varlık satışında teklif verenler, açık artırmaya girecek firmalar belli oldu. İlerki günlerde açık artırma yapılacak.

Bu yılın en önemli olayı, yerli imalat platformu idi, yerli buhar kazanı imalatçılarının (Kbsb) kurduğu platformun üyelerinin ilk gün öğleden sonra "Termik santral teknolojilerinde yerlileşme" konulu oturumda yaptıkları sunumlar yarınlar için iyi ümitler iyi beklentiler ortaya koydu.

İcci organizasyonu bu işi 20 yıldır hakkıyla yapıyor. Türkiye`de iş yapan büyük yabancı ekipman üreticilerini fuara topluyor. Enerji sektörümüzün, üretici, yatırımcı, işletmeci ve müteahhit, yerli firmalarını topluyor.

Icci organizasyonunun bu başarılı çalışması için kendilerini kutluyorum. Benzer düzenlemeyi, yerli firmalarımızın katılımları ile yakın coğrafyada, Rusya, Azerbaijan, OrtaDoğu bölgelerinde tekrarlamalarını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar