1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. IEA: Doğal gaza talep bu yıl yüzde 3,6 artacak

IEA: Doğal gaza talep bu yıl yüzde 3,6 artacak

IEA, küresel doğal gaz talebinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 3,6 oranında artacağını öngörüyor.

IEA: Doğal gaza talep bu yıl yüzde 3,6 artacak

Enerji Günlüğü - IEA, küresel doğal gaz talebinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 3,6 oranında artacağını öngörüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Gaz Piyasası Raporu’nda küresel doğal gaz talebinin, geçen yıl yaşanan rekor düşüşün ardından bu yıl toparlanacağını öngördü. Ajans, küresel talebin pandemi etkilerinin azalmasıyla ekonomik toparlanmaya ve iklim mücadelesi çalışmalarına bağlı olarak doğal gazın daha fazla kullanılmaya başlanması nedeniyle 2021 yılında geçen yıla göre yüzde 3,6 artacağını tahmin etti. IEA, talepte artışın 2022-2024 döneminde yıllık ortalama yüzde 1,7 olacağını da tahmin etti. 

Bu artışın ağırlıklı olarak Rusya ve Orta Doğu’dan gelmesi bekleniyor. Ayrıca önümüzdeki üç yılda devreye alınacak LNG yatırımlarının çoğunluğunun ABD'de bulunduğuna dikkat çekiliyor.

GAZ TALEBİNİ FRENLEYECEK GÜÇLÜ POLİTİKALARA İHTİYAÇ VAR

IEA raporunda, küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlanmasını amaçlayan ve 190 ülkenin imzaladığı Paris iklim anlaşmasının, fosil yakıtların kullanımının azaltılmasını öngörmesine karşın, kısa vadede doğal gaz tüketiminin azalmayacağını öngördü. Bugün yayınlanan raporda, "Doğal gaz talebi 2021'de güçlü şekilde toparlanacak ve eğer hükümetler 2050'ye kadar net sıfır emisyonu hedefleyen güçlü politikalar ortaya koymazlar ise daha da artmaya devam edecek" ifadelerine yer verildi. Böylesi bir durumunda küresel doğal gaz talebinin 2024 itibarıyla salgın öncesi seviyeye göre yüzde 7 artması bekleniyor.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler