1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. IEA: Enerji verimliliği yatırımları üç kat artmalı

IEA: Enerji verimliliği yatırımları üç kat artmalı

IEA, 2050 net sıfır emisyon hedefi kapsamında enerji verimliliği yıllık yatırımlarının 2030 yılına kadar üç kat artması gerektiğini açıkladı.

IEA: Enerji verimliliği yatırımları üç kat artmalı

Enerji Günlüğü - IEA, 2050 net sıfır emisyon hedefi kapsamında enerji verimliliği yıllık yatırımlarının 2030 yılına kadar üç kat artması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı 2021 Enerji Verimliliği Raporu, küresel enerji verimliliği ilerlemesinin toparlandığını, ancak uluslararası iklim hedeflerini karşılayacak kadar hızlı olmadığını gösteriyor. Raporda hükümet politikalarının, enerji verimliliği yatırımlarının 2021'de %10 artarak yaklaşık 300 milyar dolara yükselmesine yardımcı olması bekleniyor. Bununla birlikte, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşılabilmesi için dünya çapında enerji verimliliğine yapılan toplam yıllık yatırımın 2030 yılına kadar üç katına çıkması gerekiyor.

Ayrıca, son dönemdeki yatırımların büyük ölçüde Avrupa'da yoğunlaşması, küresel iklim hedeflerine ulaşmak için diğer bölgelerde politikalara ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

“NET SIFIR EMİSYONA ULAŞMANIN BAŞKA MAKUL YOLU YOK”

IEA Başkanı Fatih Birol yaptığı değerlendirmede, enerji kaynaklarını çok daha verimli kullanmadan net sıfır emisyona ulaşmanın makul bir yolunun olmadığını belirterek, “Enerji ihtiyaçlarımızı karşılamanın en temiz ve çoğu durumda en ucuz yolunu temsil ettiği için enerji verimliliğini 'ilk yakıt' olarak görüyoruz” dedi. 

Birol, enerji verimliliğinde tek bir adım değişikliğin milyonlarca insana iş yaratıp enerji faturalarını düşürürken iklim değişikliğinin en kötü etkilerini savuşturma şansı vereceğini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler