1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. İETT’nin elektrikliye çevrilen ilk otobüsü yollarda

İETT’nin elektrikliye çevrilen ilk otobüsü yollarda

İETT, 2006 model olan ve dizel yakıtlı kullanım ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan bir otobüsü elektrikli otobüse dönüştürdü. 

İETT’nin elektrikliye çevrilen ilk otobüsü yollarda

Enerji Günlüğü - İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri - İETT’nin dizelden tamamen elektrikliye çevrilen ilk otobüsü 28T Topkapı – Beşiktaş  hattında sefere başladı. 

Gelişen teknolojiyi yakından takip eden ve İstanbul için rasyonel olanları hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), elektrikli araç yatırımlarına hız verdi. Bu kapsamda ilk olarak İBB iştirak şirketlerinden İSBAK AŞ ile birlikte dizel yakıtlı bir otobüs yüzde 100 elektrikli otobüse dönüştürüldü. Bu dönüşüm sayesinde, 2006 model olan ve dizel yakıtlı kullanım ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan bir otobüs de yeniden şehre kazandırılmış oldu. 

Lansmanı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan elektrikli araç, 28T Topkapı – Beşiktaş  hattında seferlerine de başladı. İstanbul’un ilk elektrikli otobüsü yaklaşık 1.100 km’lik mesafe kat etti ve yüzde 63’e varan sefer maliyetinde tasarruf sağladı. İETT, Elektrikli Araç yatırımlarına 2024 yılında da devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler