1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İGDAŞ’tan kıyasen fatura açıklaması

İGDAŞ’tan kıyasen fatura açıklaması

İGDAŞ, kıyasen fatura uygulamasında kurum olarak hiçbir inisiyatifleri olmadığını ve talep halinde abonelerine gerekli ödeme kolaylıklarının sağlandığını açıkladı.

İGDAŞ’tan kıyasen fatura açıklaması

Enerji Günlüğü - İGDAŞ, kıyasen fatura uygulamasında kurum olarak hiçbir inisiyatifleri olmadığını ve talep halinde abonelerine gerekli ödeme kolaylıklarının sağlandığını açıkladı.

İGDAŞ, bazı basın organlarında çıkan haberleri yalanlayan bir açıklamada bulundu. Doğalgaz dağıtım piyasasının mevzuatla çerçevesi çizilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların gözetim ve denetiminde bir piyasa olduğu belirtilen açıklamada, EPDK kararının uygulanmasının bir gereği kıyasen fatura kesildiği ve fatura bedellerinin, mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlendiği ifade edildi. Burada İGDAŞ dahil hiçbir dağıtıcı firmanın herhangi bir inisiyatifinin, mevzuat gereği söz konusu olmadığı belirtilerek, Doğalgaz faturalarının sayaç okuma tarihinden itibaren geriye dönük ortalama bir aylık bir süreyi kapsadığı için, örneğin 15 nisanda okunan bir sayaç geriye dönük olarak 15 Mart- 15 Nisan dönemini kapsadığı ifade edildi. Evde Kal uygulamasının doğalgaz tüketimini bu dönemde günlük bazda artırdığına vurgu yapılarak, Bu durumun özellikle salgına karşı tedbirlerin etkin olarak hayata geçirildiği 16-31 Mart ve 1 Nisan-15 Nisan dönemleriyle ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü 1-15 Mart dönemi gaz çekiş rakamları kıyaslandığında açıkça görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Koronavirüs salgınının önleme tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde sayaç okuma işlemi gerçekleştirilememektedir. Yine salgın nedeniyle binalara girme ve sayaç okuma faaliyetleri normal zamanlara göre nispeten daha güç olabilmektedir. Bu durum her ay 6.5 milyon aboneye hizmet veren kurumumuzun sayaç okuma günlerini ve dolayısıyla fatura sürelerini uzatmaktadır. Talep halinde abonelerimize gerekli ödeme kolaylıkları ayrıca sağlanmaktadır” denildi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler