1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İhlas ve Çinli CNPC Güneydoğu Anadolu’da kaya gazı ve petrolü arayacak

İhlas ve Çinli CNPC Güneydoğu Anadolu’da kaya gazı ve petrolü arayacak

Enerji Günlüğü - İhlas Holding, Çin Devlet Petrol Şirketi CNPC ile Türk Petrolleri’nin Güneydoğu Anadolu havzasındaki Dadaş Formasyonunda belirlediği...

İhlas ve Çinli CNPC Güneydoğu Anadolu’da kaya gazı ve petrolü arayacak

Enerji Günlüğü - İhlas Holding, Çin Devlet Petrol Şirketi CNPC ile Türk Petrolleri’nin Güneydoğu Anadolu havzasındaki Dadaş Formasyonunda belirlediği üç noktada kaya gazı ve petrolü arayacak. 

İhlas Holding, Çin Devlet Petrol Şirketi CNPC'nin iştiraki Greatwall Drilling Company ile oluşturdukları Konsorsiyumun, 21,7 milyon USD bedelle Türk Petrolleri Anonim Şirketi'nin Güneydoğu Anadolu havzasındaki Dadaş Formasyonunda yer alan Gözalan 1, Batı Bostanpınar 1 ve Yarımca 1 petrol ve kaya gazı kuyusu kazılması konusunda  hak kazandığını ve ana sözleşmenin imzalanması için davet edildiğini açıkladı. Dadaş Formasyonu büyük oranda Diyarbakır il sınırları içinde bulunuyor.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: "Daha önce 07.11.2017 ve 27.11.2017 tarihlerinde yaptığımız özel durum açıklamalarında dünya genelinde sıvı gaz depolanması, kaya gazı ve petrolü üretimi, kömürden gaz elde edilmesi ve jeotermal enerji tesislerinin kurulması ve gaz depolaması faaliyetlerinde bulunan Çin Devlet Petrol Şirketi CNPC'nin iştiraki Greatwall Drilling Company ile Şirketimiz arasında Türk Petrolleri'nin tespit etmis¸ oldugˆu sahalarda kaya gazı ve petrolü ürünlerinin araştırılması, geliştirilmesi ve uygun sahalarda taraflarca iş birliği sağlanması amacı ile iş birliği sözleşmesi imzalandığı bildirilmişti. Bu iş birliği kapsamında Konsorsiyumumuz 21,7 milyon USD bedelle Türk Petrolleri Anonim Şirketi'nin Dadaş Formasyonunda yer alan Gözalan 1, Batı Bostanpınar 1 ve Yarımca 1 petrol ve kaya gazı kuyusu kazılması konusunda  hak kazanmış olup, ana sözleşme imzalanması için davet edilmiştir.”

Önceki ve Sonraki Haberler