1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. IICEC’ten elektrikli araçlar için 5 öneri 

IICEC’ten elektrikli araçlar için 5 öneri 

IICEC, Türkiye elektrikli araç pazarının gelişimi için 2030 yılında en az 2 milyon elektrikli araç ve 200 binin üzerinde kamuya açık şarj soketine ulaşacak yol haritasının hayata geçirilmesini önerdi.

IICEC’ten elektrikli araçlar için 5 öneri 

Enerji Günlüğü - IICEC, Türkiye elektrikli araç pazarının gelişimi için 2030 yılında en az 2 milyon elektrikli araç ve 200 binin üzerinde kamuya açık şarj soketine ulaşacak yol haritasının hayata geçirilmesini önerdi.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi - IICEC Direktörü Bora Şekip Güray, “Türkiye Elektrikli Araçlar Görünümü 2021 Raporu”nun sunumunu gerçekleştirdi. Raporda, Türkiye’nin elektrikli araçlar ve ilgili teknolojilerin gelişiminde çok boyutlu fırsatlar sunan yüksek büyüme potansiyelinin değerlendirilmesi için 5 öneri getirildi. Bu öneriler şöyle:

1. 2053 net-sıfır hedefi ve temiz enerji dönüşümü ekseninde, somut, gerçekçi ve ulaşılabilir politika hedeflerinin belirlenmesi, yönlendirici ve destekleyici mekanizmaların uygulanması. 

2030 yılında en az 2 milyon elektrikli araç ve 200.000’in üzerinde kamuya açık şarj soketine ulaşacak yol haritasının hayata geçirilmesi. Destekleyici mekanizmaların, enerji ithalatı ve çevresel performans faydalarını da yansıtacak şekilde geliştirilmesi.

2. Bu dönüşümün sürdürülebilirliğinin, yeşil enerji kaynaklarının gelişimi yoluyla güvence altına alınması.

3. Çevreyi ve teknolojiyi eksenine alan, bütüncül bir E-mobilite ekosisteminin, kamu, özel sektör, akademi iş birlikleri ve eşgüdüm içerisinde, azami toplumsal fayda ekseninde geliştirilmesi.

Otomotiv endüstrisinin rekabetçi dönüşümü için teknoloji odaklı fırsatların değerlendirilmesi.

Şarj noktalarının ve elektrik dağıtım şebekelerinin en verimli şekilde planlanarak işletilmesi.

Yenilikçi finansmanın ve piyasa ve kullanıcı odaklı, yeni nesil iş modellerinin yaygınlaştırılması.

4. Dijitalleşme, akıllı sistemler, enerji depolama gibi yüksek değer önermesi sunan teknolojilerde Ar-Ge ve yerli üretime hız verilmesi.

5. Bireysel ve kurumsal girişimcilik ekosisteminin ve insan kaynakları potansiyelinin, bölgesel ve küresel aktör olarak konumlanmayı destekleyecek şekilde güçlendirilmesi.

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler