1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İki ayda 365 MW yeni kurulu güç

İki ayda 365 MW yeni kurulu güç

Enerji Günlüğü - Türkiye'de özel sektör elektrik üretiminde yılın ilk iki ayında 32 tesisle 365.7 megawatt'lık kurulu güç daha devreye girdi.Dünya...

İki ayda 365 MW yeni kurulu güç

Enerji Günlüğü - Türkiye'de özel sektör elektrik üretiminde yılın ilk iki ayında 32 tesisle 365.7 megawatt'lık kurulu güç daha devreye girdi.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberine göre, Türkiye'de özel sektörün elektrik üretiminde bu yılın ilk iki ayında devreye soktuğu toplam kurulu güç 366 MW'ye ulaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, Türkiye'de  özel sektör bu yılın Ocak ve Şubat aylarında 32 adet elektrik üretim tesisini daha devreye soktu. Böylece Türkiye'de özel sektörün 2003 yılından bu yana devreye soktuğu elektrik üretim tesislerinin sayısı 726'ya, bu santrallerin toplam kurulu gücü ise 20 bin megawatt'a (MW) dayandı.

 

Bu yılın ilk iki ayında devreye giren yatırımlardan biri 1.5 MW gücündeki çöp gazı tesisi. Bir diğer tesis ise 2.8 MW gücündeki biyogaza dayalı elektrik üretim santrali oldu. Yeni devreye alınan tesisler arasında en büyük pay, hem adet açısından hem de kurulu güç açısından hidroelektrik santrallerine ait. Devreye alınan 17 adet hidroelektrik santralinin toplam kurulu gücü ise 167 megawatt düzeyinde. Son eklenenlerle birlikte Türkiye'de özel sektör tarafından 2003 yılından bu yana işletmeye alınan toplam HES sayısı 287'ye, bu tesislerin toplam kurulu gücü ise 5 bin 845.9 MW'ye yükseldi.

DOĞALGAZDAN VAZGEÇİLMİYOR

Her ne kadar elektrik üretiminde doğalgazda aşırı bağımlılık eleştirilse de bu kaynağa dayalı üretim yatırımları devam ediyor. Yılın ilk 2 ayında doğalgaza dayalı 5 yeni tesis daha devreye alındı. Bu tesislerin toplam kurulu gücü 80.6 megawatt düzeyinde. Son devreye girenlerle birlikte özel sektör eliyle 2003 yılından bu yana işletmeye alınan doğalgaza dayalı elektrik üretim tesisi sayısı 255'e, bunların toplam kurulu gücü ise 7 bin 977 MW'ye ulaştı. Hem kurulu güç hem de toplam tesis sayısı açısından hidroelektrik ve doğalgaza dayalı santrallerin arkasından gelen üçüncü sıradaki tesis türü ise rüzgar santralleri oldu. Ocak ve şubat aylarında devreye alınan 7 adet rüzgara dayalı elektrik üretim tesisinin toplam kurulu gücü 76.9 MW düzeyinde. Böylece Türkiye'de 2003 yılından bu yana işletmeye rüzgara dayalı elektrik üretim tesisleri sayısı 103'e, toplam kurulu güçleri ise 2 bin 321 MW'ye yükseldi.

LİNYİTTE 107.6 MW

EPDK kayıtlarına göre OcakŞubat aylarında bir adet de linyite dayalı elektrik üretim tesisi devreye alındı. Bu tip elektrik santrallerinin sayısı 8'e, toplam kurulu güçleri ise 107.6 MW'ye çıktı. Türkiye'nin hedefi... Bu yıl devletin hedeflediği ya da tahmin ettiği kurulu güç artış oranı yüzde 3. Ancak sektör kaynakları  bunun çok mütevazı bir hedef olduğunu belirtirken, devreye alınacak ilave kurulu gücün bunun çok çok üzerinde olacağını düşünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler