1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. İlaç şirketi Sanofi tüm fabrikalarında temiz elektrik kullanacak

İlaç şirketi Sanofi tüm fabrikalarında temiz elektrik kullanacak

Lüleburgaz fabrikasında tüm enerji ihtiyacını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Sanofi, 2030’a kadar 73 üretim tesisininde tamamen yenilenebilir elektrik kullanımına geçececeğini açıkladı.

İlaç şirketi Sanofi tüm fabrikalarında temiz elektrik kullanacak

Enerji Günlüğü - Lüleburgaz fabrikasında tüm enerji ihtiyacını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Sanofi, 2030’a kadar 73 üretim tesisininde tamamen yenilenebilir elektrik kullanımına geçececeğini açıkladı.

Fransa merkezli ilaç ve aşı üreticisi Sanofi, 2050’ye dek “karbon-nötr” olma hedefi kapsamında 2030 yılına kadar dünya genelinde bulunan 73 üretim tesisinin tamamında yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımı hedefliyor.

SANOFİ TÜRKİYE LÜLEBURGAZ ÜRETİM MERKEZİ ÖNCÜ OLDU

Sanofi Türkiye, 2020’de bu hedef doğrultusunda önemli bir adım atarak, Lüleburgaz Fabrikası’nda yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçti.

Sanofi Türkiye, Levant ve İran Ülke Başkanı Cem Öztürk Sanofi’nin sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda sağlıklı gezegen için ekolojik gereksinimleri desteklemenin büyük önem taşıdığını belirterek; “Şunu gururla söyleyebilirim ki, Sanofi’nin dünyadaki 3. büyük üretim tesisi olan Sanofi Türkiye’nin Lüleburgaz Fabrikası, 2020 yılı başından itibaren yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçmişti. Şimdi de dünya genelinde 2030’a kadar tamamen yenilenebilir elektrik kullanımına geçeceğimizi ilan ediyoruz. Bu anlamda öncü olmak hepimiz için büyük bir gurur vesilesi. Sanofi olarak, bugün dünya üzerinde yaşayan tüm insanları hayatları boyunca karşılarına çıkabilecek sağlık sorunlarında destekleme ve onların hayatlarına güç katma sorumluluğunu hissederek çalışıyoruz. Fakat biliyoruz ki, sorumluluk alanımız bununla sınırlı değil. Sürdürülebilirlik anlayışımız tüm iş süreçlerimizin merkezinde ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak üzere gerekli adımlar atmaya, iş yapış biçimlerimizi buna göre şekillendirmeye devam edeceğiz” dedi. 

Sanofi 2010 yılından bu yana daha düşük karbonlu enerjilerin kullanılmasını ve sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan elektrik satın alınmasını destekleyen bir düşük karbonlu enerji politikası yürütüyor. 2019 sonu itibarı ile Sanofi’nin global operasyonlarında kullandığı yüzde 100 yenilenebilir elektrik oranı yüzde 11; yenilenebilir enerji, elektrik tüketiminin yüzde 17'sini temsil ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler