1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İlk karbon nötr havalimanı Esenboğa

İlk karbon nötr havalimanı Esenboğa

Enerji Günlüğü - Ankara'daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu.TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa...

İlk karbon nötr havalimanı Esenboğa

Enerji Günlüğü - Ankara'daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu.

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında yer alan karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye yükselen ilk havalimanı oldu. Esenboğa, bu başarıyla dünyanın en çevreci 17 havalimanı arasına girdi.

TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer çevre ve topluma saygılı, sürdürülebilir bir iş modelini benimsediklerini belirterek "Yolcu memnuniyeti ve hizmet kalitesini artırırken çevresel etkilerimizi de en aza düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.

Enerji verimliliği alanında gerçekleştirilen çalışmalarla yolcu başına karbon salımını 2013 yılında yüzde 10 azalttıklarını anlatan Nuray Demirer, "Kalan kısmıysa ofsetledik. Böylece 2013 yılında faaliyetlerimiz sonucunda atmosfere çıkan karbon dioksit miktarının tamamını kapsayacak kadar temiz enerji üretimine destek olduk" diye konuştu.

AFRİKA'DA DA İLK SERTİFİKA TAV'IN

TAV, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü ACI Europe tarafından hayata geçirilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu Programı’nda 2009’dan bu yana aktif şekilde yer alıyor. Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes’le programa katılan TAV, Tunus’ta işlettiği Enfidha ile Afrika kıtasında sertifikasyon alan ilk havalimanı işletmecisi oldu.

LED VE TRİJENERASYON

Geçtiğimiz yıl 10 milyon 928 bin yolcuya hizmet veren Esenboğa Havalimanı, yolcu konforundan ödün vermeksizin enerjiyi verimli kullanmak üzere bir dizi uygulamayı hayata geçirdi. Otomatik aydınlatma kontrolü, LED aydınlatma kullanımı, doğalgazdan elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten trijenerasyon tesisi bu uygulamalar arasında bulunuyor.

DÜNYADAKİ 17 LİMANDAN BİRİ

Esenboğa, bağımsız denetimden geçen bu uygulamalar sonucunda Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında 3+ seviyesinde sertifikasyon aldı. Dünyada bu seviyeye gelen sadece 17 havalimanı bulunuyor. İsveç’te 10, Norveç, Hollanda ve İtalya’da ikişer havalimanı bu sertifikayı alırken Türkiye de Esenboğa ile listeye eklenmiş oldu.

MİLYONLARCA AĞACA BEDEL

Haziran 2014 itibariyle dört kıtadaki 102 havalimanı programda yer alıyor. Programdaki havalimanları küresel yolcu trafiğinin yüzde 23,6’ını temsil ediyor. Üye havalimanları 2013’te yürüttükleri çalışmalarla karbon salımlarını toplam 133 bin 599 ton azalttı. Bu miktar 3 milyon 400 bin ağacın 10 yılda soğurduğu karbondioksit miktarına eşdeğer.

İÇERİDE 5, DIŞARIDA 8 LİMAN

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Alanya Gazipaşa havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor.

YİYECEK-İÇECEK-KOZMETİK

TAV Havalimanları Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2013’de iştirakleriyle birlikte yaklaşık 652 bin uçak seferine ve yaklaşık 84 milyon yolcuya hizmet sundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler