1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İngiltere’den Kuzey Denizi’nde yeni sondaj izinlerine yeşil ışık

İngiltere’den Kuzey Denizi’nde yeni sondaj izinlerine yeşil ışık

İngiliz hükümeti, Kuzey Denizi'nde iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu olan petrol ve gaz sondajlarına izin verebileceğini açıkladı.

İngiltere’den Kuzey Denizi’nde yeni sondaj izinlerine yeşil ışık

Enerji Günlüğü - İngiliz hükümeti, Kuzey Denizi'nde iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu olan petrol ve gaz sondajlarına izin verebileceğini açıkladı.

İklim değişikliği zirvesi COP26’ya ev sahipliği yapacak olan İngiltere yeni petrol ve doğal gaz ruhsatları vermeye yeşil ışık yaktı. Hükümet, enerji sektöründe karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir "Kuzey Denizi Geçiş Anlaşması” açıkladı. Anlaşma, hükümet ve petrol ve gaz sektörünün ortaklaşa 22 milyon dolara varan yardımı ile sektörün karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltması çağrısında bulundu.

Ancak Anlaşma,"Birleşik Krallık'ın iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu olmaları durumunda" daha fazla petrol ve gaz sondajı için lisans verilmesini de içeriyor.

2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefleyen İngiltere’de hükümetin bu çelişkili tavrı, çevreciler tarafından tepkiyle karşılandı. Ülkenin sera gazı emisyonlarının yüzde 3,5’u Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz çalışmaları kaynaklı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler