1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Irak El Faw petrol rafinerisi için CNCEC’i seçti

Irak El Faw petrol rafinerisi için CNCEC’i seçti

Petrol ürünlerinde kendine yetmeyi amaçlayan Irak, günde 300 bin varil ham petrol işleme kapasitesine sahip El Faw rafinerisinin kurulumu için Çinli CNCEC’i seçti.

Irak El Faw petrol rafinerisi için CNCEC’i seçti

Enerji Günlüğü - Petrol ürünlerinde kendine yetmeyi amaçlayan Irak, günde 300 bin varil ham petrol işleme kapasitesine sahip El Faw rafinerisinin kurulumu için Çinli CNCEC’i seçti.

Bağdat hükümeti, ham petrol ve petrokimyasalların rafine edilmesi ve ihracatı için altyapı geliştirme planlarının bir parçasını daha hayata geçiriyor. Irak Petrol Bakanlığı, Irak'ın Basra Körfezi'ne tek erişimi olan stratejik kıyı kenti El Faw'da kurulacak petrol rafinerisinin kurulumu için Çin devlet şirketi CNCEC ile anlaşma imzalandığını duyurdu.  

Irak Petrol Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, CNCEC'in El Faw'da kuracağı rafineri günde 300 bin varil ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak. El Faw'da bir petrokimya tesisi de yer alacak. 

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdul-Cabbar İsmail, projenin ülkenin petrol endüstrisi, özellikle rafinaj sektörü ve petrokimya endüstrilerindeki en büyük yatırım projesi olduğunu söyledi. 

İlgili Haberler