1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Irak Mansuriye Gaz Sahası’nı Çinli Sinopec işletecek

Irak Mansuriye Gaz Sahası’nı Çinli Sinopec işletecek

Irak’ın TPAO ile sözleşmesini iptal ettiği Mansuriye Doğalgaz Sahası çalışmalarını Çinli Sinopec şirketi yürütecek. 

Irak Mansuriye Gaz Sahası’nı Çinli Sinopec işletecek

Enerji Günlüğü - Irak’ın TPAO ile sözleşmesini iptal ettiği Mansuriye Doğalgaz Sahası çalışmalarını Çinli Sinopec şirketi yürütecek. 

Irak Petrol Bakanlığı, daha önce TPAO'nun kazandığı ve iptal edilen Mansuriye Doğalgaz Sahası Geliştirme Projesi ihalesini Çinli enerji devi Sinopec’in aldığını duyurdu. 

Irak'ın İran sınırında yer alan gaz sahası için yenilenen ihaleyi kazanan Sinopec çalışmalarını Irak devlet şirketi Midland Oil Company ile birlikte yürütecek. 25 yıllık sözleşme kapsamında Sinopec yüzde 49, Midland Oil Company ise yüzde 51 hisseye sahip olacak. Tesisten elde edilecek gazın Bağdat ve Diyala bölgesini besleyen enerji santrallerinde kullanılması hedefleniyor. 

TPAO liderliğindeki konsorsiyumun 2011’de imzaladığı sözleşme sonrasında TPAO, Irak’taki terör tehdidi nedeniyle çalışmaları durdurmuştu. 2017 yılında Irak Petrol Bakanlığı TPAO’yu çalışmalara devam etmeye davet etmiş; çalışmalar başlamayınca, Proje’nin Iraklı kamu kuruluşları tarafından üstlenilmesi söz konusu edilmişti. Irak Petrol Bakanlığı, Mansuriye Doğalgaz Sahası Geliştirme Projesi için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) liderliğindeki konsorsiyumla imzaladıkları sözleşmeyi geçen yıl Ekim ayında iptal etmişti.

Irak Mansuriye Sahası’nda başlangıçta günlük 2,83 milyon metreküp gaz üretmeyi hedefliyor. Bu rakamın zaman içinde 9,2 milyon metreküpe çıkacağı öngörülüyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler