1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Irak`tan nafta ve fuel oil gelecek, gaz yağı gönderilecek

Irak`tan nafta ve fuel oil gelecek, gaz yağı gönderilecek

Enerji Günlüğü - Türkiye, Irak'ın ihtiyacı olan gaz yağının satışı ile Irak'tan Türkiye'ye nafta ve fuel oil getirilmesinin önünü açtı. Nafta,...

Irak`tan nafta ve fuel oil gelecek, gaz yağı gönderilecek

Enerji Günlüğü - Türkiye, Irak'ın ihtiyacı olan gaz yağının satışı ile Irak'tan Türkiye'ye nafta ve fuel oil getirilmesinin önünü açtı. Nafta, Petkim başta olmak üzere, petrokimya sektörünün ihtiyacını karşılayacak, fuel oil ise Irak'ın elektrik ihtiyacını karşılayacak termik santrallerde kullanılacak. Gönderilecek gaz yağı ise Iraklılar'ın ihtiyacını karşılama amacını taşıyor.
Bakanlar Kurulu, Ham Petrol ve Jet Yakıtının Türkiye üzerinden Karayolu veya Demiryolu ile Taşınmasına İlişkin Karar'da değişikliğe gitti. 18 Temmuz 2011 tarihli ve 2011/2033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Karar'a geçici maddeler eklenerek, Irak'tan Türkiye'ye petrol ve petrol türevlerinin transit taşımacılığının önü açıldı. Bugün itibariyle yürürlüğe giren söz konusu maddeler şöyle:
“GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Irak’ın ihtiyacı olan gaz yağının transitine izin verilebilir.
(2) Ülkemizde petrokimya üretiminin hammadde ihtiyacını karşılamak üzere naftanın Irak’tan transitine ve/veya ithaline izin verilebilir.
(3) Irak’ın ihtiyacını karşılamak üzere ihraç edilecek elektrik enerjisinin üretiminde kullanılacak olan fuel-oilin Irak’tan transitine ve/veya ithaline izin verilebilir.
(4) Bu madde kapsamında verilen izinlerde geçici 2 nci maddede belirtilen süre geçerlidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler