1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İran, Buşehr nükleer tesisinde tam kapasiteye ulaştı

İran, Buşehr nükleer tesisinde tam kapasiteye ulaştı

Enerji Günlüğü - İran'ın Buşehr kentinde inşa edilen nükleer santral tam kapasiteyle çalışmaya başladı.İran'ın ilk nükleer santralini inşa eden...

İran, Buşehr nükleer tesisinde tam kapasiteye ulaştı

Enerji Günlüğü - İran'ın Buşehr kentinde inşa edilen nükleer santral tam kapasiteyle çalışmaya başladı.
İran'ın ilk nükleer santralini inşa eden Rus Atomstroyexport şirketi, Buşehr kentinde kurulan santralin tam kapasiteyle çalışmaya başladığını duyurdu.
Atomstroyexport'tan yapılan açıklamaya göre 30 Ağustos itibariyle İran'ın Buşehr nükleer santrali yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başladı. Santralde ticari anlamda elektrik üretimine ise yıl sonunda başlanması bekleniyor.
Rusya ve İran arasındaki anlaşmaya göre, Buşehr Santrali'ndeki inşa çalışmalarının tamamlanmasından sonra Moskova nükleer yakıt tedarikine ve atıkların geri alınmasına 2-3 yıl daha devam edecek. İran ise Buşehr reaktörlerinde gelecekte kendi zenginleştirdiği uranyumu kullanmayı planlıyor.
İran 37 yıl sürdürdüğü çalışmalar Sonunda Eylül 2011'de 1000 megawatt gücündeki Buşehr nükleer santralini aktif hale getirmişti.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Buşehir tesislerini dünyadaki aktif nükleer santraller listesine alırken, ülkedeki diğer nükleer çalışmalarla ilgili olarak Tahran üzerindeki uluslararası yaptırımlar ise sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler