1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İran doğalgazında fiyat indirimi yolda

İran doğalgazında fiyat indirimi yolda

Enerji Günlüğü - İranlı yetkililer, Enerji Bakanı Taner Yıldız'a, doğalgaz fiyatında Ankara'nın talebinden daha düşük bir indirim önerilmesi halinde...

İran doğalgazında fiyat indirimi yolda

Enerji Günlüğü - İranlı yetkililer, Enerji Bakanı Taner Yıldız'a, doğalgaz fiyatında Ankara'nın talebinden daha düşük bir indirim önerilmesi halinde Türkiye'nin tahkimden vazgeçip geçmeyeceğini sordu. Bu, Tahran'ın indirim yapacağının sinyali sayılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin refah seviyesi arttıkça enerjiye talebin de arttığını söyledi. Türkiye'nin 203 hedeflerine ulaşabilmek için her yıl yüzde 5'lerden fazla büyümesi gerektiğini söyledi. Yıldız bu büyüme rakamlarına, Türkiye'nin enerji talebini karşıladığı temel kaynaklardan İran'ın da ilgi duyduğunu belirtti.

İran ziyaretinde müzakere konularından birinin doğalgaz olduğunu belirten Yıldız, bu alanda mutabık kalınıp kalınmadığına ilişkin "Şu anda yapılmış bir anlaşma yoktur. Ama üzerinde müzakere edilecek geniş bir alan vardır" dedi.

YILDIZ: İRAN BİZİ HAKSIZ GÖRMÜYOR

Türkiye'nin İran'dan aldığı doğalgaza, diğer kaynaklardan daha yüksek ödeme yaptığını ifade eden Bakan Yıldız, "İran'la doğalgaz fiyatlarında anlaşabilmiş değiliz. Satış rakamlarını gaz akışına mani olmayacak biçimde yüksek bulmaktayız" dedi.

Gaz fiyatının düşürülmesi gerektiğini İranlı meslektaşlarına aktarma imkanı bulduğunu kaydeden Taner Yıldız, "Onlar da bizi haksız görmüyorlar ama kendi içlerindeki mekanizma önemli. Tahkim devam ediyor. Önemli indirim talebimiz bu süreçte sonuçlanacak. Makul indirim teklifi gelmiş olsaydı vazgeçip vazgeçmeyeceğimiz soruldu. Biz de tabii ki zararımızın belli oranda karşılanabiliyor olması halinde vazgeçebileceğimizi söyledik. Önümüzdeki haftalarda müzakereler devam eder" diye konuştu.

İRAN'IN MUTABAKAT SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM

Bakan Yıldız, Türkiye'nin gaz almaya, İran'ın da doğalgaz ihraç etmeye ihtiyacı olduğunu belirtirken, "Ancak Türkiye olarak Makul fiyatlarla doğalgaz ithal etmemiz gerekiyor. İran tarafının da Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı seviyesinde kendi içlerinde bir mekanizmaları var. Mutabakat sağlayacaklarına inancımız tamdır" diye konuştu.

İRAN GAZI DA AVRUPA'YA...

Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan ve Irak'tan gelecek gazın yanı sıra yeni ve farklı kaynakları da Avrupa'ya taşıma çalışmalarının devam ettiğini anlattı. "Akdeniz doğalgazı da dahil olmak kaydıyla İran'ın kaynaklarının da hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması çalışmalarımız devam edecek" diyen Bakan Yıldız, bu konunun ise Türkiye'nin büyüme rakamlarından farklı, bağımsız bir konu olduğunu belirtti. Yıldız, bunu Türkiye'nin yanı sıra, Avrupa Birliği'nin enerji ihtiyaçlarının da söz konusu olmasına dayandırdı.

AB ile müzakere sürecinde enerji başlığının siyasi gerekçelerle açılmadığını anlatan Bakan Yıldız, "ilerleme raporunda bahsedilen tarzda, masa başındakinden çok daha çok daha büyük işler yaptığımız, ileride olduğumuz söyleniyor" diye konuştu.

KIBRIS GAZI DA MASADA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde Kıbrıs meselesiyle enerji arasındaki bağlantı konusunda yeni adımlar atabileceğinin işaretini verdi. Yıldız, "Yarın bir Kıbrıs ziyaretimiz var. Yeni bir enerji çalışmasını hükümetle konuşma imkanımız olacak. Türkiye temel politika ve stratejilerini devam ettirecek" diye konuştu.

ERBİL-BAĞDAT UZLAŞMASINI BEKLENİYOR

Taner Yıldız, Kuzey Irak gazının Türkiye üzerinden ihracına ilişkin tüm altyapının hazırlanıp test edildiğini belirterek "Top ERbil ile Bağdat arasında kurulan komitede ve onların vereceği kararlardadır. Biz bütün altyapıları hazırlamışş durumdayız. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz" dedi.  

AYLIK DOĞALGAZ İTHALATINDA REKOR

Önceki ve Sonraki Haberler