1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İran Hürmüz Boğazı’nda İngiliz gemisini alıkoydu

İran Hürmüz Boğazı’nda İngiliz gemisini alıkoydu

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiliz bandıralı bir tankere el koydu, durdurduğu ikinci gemiyi ise serbest bıraktı. İngiltere'den "Sonuçları olur" açıklaması geldi.

İran Hürmüz Boğazı’nda İngiliz gemisini alıkoydu

Enerji Günlüğü - İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiliz bandıralı bir tankere el koydu, durdurduğu ikinci gemiyi ise serbest bıraktı. İngiltere’den ilk tepki: Sonuçları olur. 

Stena Bulk and Northern Marine Management isimli denizcilik şirketi şirketi, dün (19 Temmuz) yaptığı açıklamayla, İngiliz bandıralı Stena Impero tankerine Hürmüz Boğaz'ından geçtiği sırada uluslararası sularda kimliği belirsiz araçların ve bir helikopterin yaklaştığını duyurdu. Kuzey istikametinde İran’a doğru hareket halindeki tankerle iletişim kuramadığını açıklayan şirketin verdiğe bilgilere göre tankerde 23 mürettebat var. Gemideki personel; Hindistan, Rusya, Letonya ve Filipin uyruklu kişilerden oluşuyor. 

Bu olaydan kısa süre sonra, İngiliz şirkete ait Liberya bandıralı ikinci bir tankerin daha durdurulduğu belirtildi. Mesdar adlı tankerin ait olduğu Norbulk Shipping UK şirketi ise tankerin silahlı askerler tarafından kontrol edildikten sonra serbest bırakıldığını, İngiliz vatandaşı olmayan mürettebatın tamamının güvende ve iyi olduğunu duyurdu. 

İNGİLTERE’DE KABİNE ACİL TOPLANDI 

Gelişmeler üzerine İngiltere’de acil durum kabine toplantısı yapıldı. İngiltere Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerini durdurmasına ilişkin daha fazla bilgi edinmeye çalışıldığını açıklarken “Bu durum kabul edilemez" denildi. 

DIŞİŞLERİ BAKANI HUNT: ENDİŞELİYİM

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise seyrüsefer serbestisinin korunmasının gerektiğini söyledi. Hunt, “Hürmüz Boğazı'nda İranlı yetkililerin iki gemiyi alıkoymasından son derece endişeliyim” ifadesini kullandı. 

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN AÇIKLAMA

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri ise İngiltere bandıralı Stena Impero adlı petrol tankerinin, denizcilik kurallarına riayet etmediği için Hürmüz Boğazı’nda durdurulduğunu duyurdu. Söz konusu tankerin, müdahalenin ardından yasal prosedürler için İran kıyılarına çekildiği bilgisi verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler