1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İran Irak'a elektrik ihracatına devam edecek

İran Irak'a elektrik ihracatına devam edecek

Enerji Günlüğü – İran, durdurduğu elektrik ve su ihracatını yeniden başlatma kararı aldı. Bu çerçevede Irak’a elektrik vermeye devam edecek. Irak’ın ithal...

İran Irak'a elektrik ihracatına devam edecek

Enerji Günlüğü – İran, durdurduğu elektrik ve su ihracatını yeniden başlatma kararı aldı. Bu çerçevede Irak’a elektrik vermeye devam edecek. 

Irak’ın ithal ettiği elektriğin bedelini düzenli ödememesi üzerine elektrik ihracatını durduran İran, enerji hatlarını yeniden açma kararı aldı. Açıklamaya göre, Irak hükümetinin elektrik bedelini ödememesi ve yaz döneminde iç tüketimin artması da ihracatı durdurma nedenleri arasındaydı. 

Bu yaz elektrik ve su kesintileri, İran’da da bazı gösterilere neden oldu. İran Enerji Bakanlığı, gösterilerle ilgili açıklamasında yaz döneminde kendini daha çok hissettiren kuraklığın hem su kaynaklarını kuruttuğunu hem de hidroelektrik tesislerinin performansını düşürdüğünü bildirdi. 

Suudi Arabistan, geçen ay bölgede nüfuz rekabeti içinde olduğu İran’ın elektrik vermeyi durdurmasının ardından, Irak’a indirimli elektrik vermeyi önermişti. Ancak İran Enerji Bakanlığı, ödemelerin yeniden başlaması üzerine Irak’a yeniden elektrik vermeye başladıklarını duyurdu ve Irak’la beraber Afganistan ve Pakistan’a toplam 200 ila 250 MW elektrik ihraç ettiklerini bildirdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler