1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İran: Komşularla enerji alışverişi sürüyor

İran: Komşularla enerji alışverişi sürüyor

Enerji Günlüğü - İran Devlet Gaz Taşımacılık Şirketi Genel Müdürü Rıza Elmasi, Batı'nın ambargo baskısı altında bulunan ülkesinin, komşularıyla...

İran: Komşularla enerji alışverişi sürüyor

Enerji Günlüğü - İran Devlet Gaz Taşımacılık Şirketi Genel Müdürü Rıza Elmasi, Batı'nın ambargo baskısı altında bulunan ülkesinin, komşularıyla enerji konusundaki işbirliğinin sürdüğünü belirtti. IRNA'ya konuşan Elmasi, Ermenistan ile elektrik karşılığında gaz takası, Azerbaycan ile gaz transiti, Türkiye’ye gaz ihracatı ve Türkmenistan’dan gaz ithalatı sürecinin devam ettiğini söyledi.
Hazırlanan anlaşmaya göre Ermenistan’a yönelik gaz ihracatının 2007 yılında başlaması öngörülmesine rağmen, Ermenistan topraklarındaki boru hatlarında yaşanan bazı sorunlar nedeniyle gaz ihracatının 2009 yılında başladığını hatırlatan Rıza Elmasi şunları söyledi:
"Ermenistan’a gaz ihracat oranı takas şeklinde yılda 1.1’den 2.3 milyar metrekareye kadar gerçekleşiyor. Swap anlaşmasına göre Azerbaycan gazı Astara sınırı üzerinden alınıyor ve sonra belirlenen transit hakkının alınmasıyla Doğu Azerbaycan sınırından Nahçıvan’a nakil ediliyor. İran ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya göre ise gaz ihracatı 2001 yılında başladı ve ikili anlaşmaya göre hala devam ediyor."

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler