1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İran`dan petrol alımında rekor düşüş...

İran`dan petrol alımında rekor düşüş...

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin İran'dan aldığı ham petrol miktarı Temmuz ayında en düşük seviyesini gördü. Günlük ham petrol miktarı, 70 bin varil...

İran`dan petrol alımında rekor düşüş...

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin İran'dan aldığı ham petrol miktarı Temmuz ayında en düşük seviyesini gördü. Günlük ham petrol miktarı, 70 bin varil seviyesine geriledi. 

Deniz taşımacılığı verilerine göre Tüpraş'ın yüklediği İran petrolü, daha önce almayı taahhüt ettiği rakamın da altına inerek günlük 70 bin varile geriledi. Bu rakam Haziran ayında günlük 100 bin varil seviyesindeydi. Temmuz'da alınan günlük 70 varil, 2011 yılı günlük ortalaması olan 180 bin varilin yüzde 40'ına tekabül ediyor.

NEDENİ ABD AMBARGOSU

Tüpraş'ın İran petrolü alımındaki azalışın akrasında ABD ve Avrupa'nın İran'a yönelik petrol ambargosu uygulaması var. Tüpraş, İran'dan alacağı petrol miktarını beşte bir oranında düşüreceğini açıklamıştı. Ancak petrol alımının gerilemesinin arkasındaki bir başka neden de ambargo çerçevesinde deniz sigorta sektörünü elinde tutan Batılı sigorta şirketlerinin İran kaynaklı petrol nakliyatını sigortalamayı reddetmesi... 

Tüpraş'ın daha önce yaptığı yüzde 20 oranındaki azaltmayı dikkate alan ABD, Haziran ayında Türkiye'ye, İran'dan petrol alan ülkelere uyguladığı yaptırımlardan 180 günlük bir muafiyet tanımıştı.Türkiye bu yılın ilk aylarında İran'dan 250 bin - 280 bin varil aralığında büyük bir ithalat gerçekleştirmişti. Tüpraş, azalan İran ithalatından doğan açığı Rus ve Irak petrolğü ünün yanı sıra, Nijerya ve Libya'dan da sevkiyatlarla kapatıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler