1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İran`ın petrol zararı 50 milyar dolar

İran`ın petrol zararı 50 milyar dolar

Enerji Günlüğü - İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Mehdi Gazenferi, geçen yıl petrol ihracatından 100 milyar dolar gelir beklediklerini ancak uygulan...

İran`ın petrol zararı 50 milyar dolar

Enerji Günlüğü - İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Mehdi Gazenferi, geçen yıl petrol ihracatından 100 milyar dolar gelir beklediklerini ancak uygulan yaptırımlar neticesinde sadece 50 milyar dolar gelir elde edebildiklerini bildirdi. Geçen yılı İran için 'zorlu bir yıl' olarak tanımlayan Gazenferi, Haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak kişilerden petrole bağımlı olamadan ülkeye nasıl döviz temin edecekleri konusunda planlarını halka anlatmalarını istedi.

Tahran'ın yürüttüğü nükleer programını gerekçe gösteren ABD ve AB, İran'ın petrol satışına ve buradan elde ettiği dövizi ülkeye transferi konusunda sıkı kısıtlamalar uyguluyor. Yaptırımlarla birlikte İran parası son 1,5 yıl içinde yabancı para birimleri karşısında yaklaşık 3,5 kat değer kaybederken, enflasyon 17 yıl aradan sonra ilk kez geçen ay yüzde 31'ın üzerine çıkmış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler