1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İşçilerin uyarı eylemi sonrası Petkim açıklama yaptı

İşçilerin uyarı eylemi sonrası Petkim açıklama yaptı

Enerji Günlüğü - Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Petkim’in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydetti.Petroliş...

İşçilerin uyarı eylemi sonrası Petkim açıklama yaptı

Enerji Günlüğü - Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Petkim’in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Petroliş Sendikası'nın Petrokimya Holding A.Ş (PETKİM) ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma sağlanamaması üzerine bugün işçiler işe iki saatgeç başlayarak uyarı yaptı. Bunun üzerine PETKİM bir açıklama yaptı. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Petkim’in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Petkim tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin de bu yaklaşım içerisinde gerçekleştiğini kaydeden Korkut, şu bilgileri verdi:

“Şirketimiz ve Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2015-31.12.2016 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugüne kadar karşılıklı saygı, anlayış ve uyum içerisinde geçmiş, ücret artışı dışındaki konular görüşülerek kabul edilmiştir. Ancak, işveren tarafı olarak çok istememize rağmen ücretle ilgili konularda yasal süre içerisinde sendikamız ile anlaşmaya varılamamış, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması sebebiyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına gelinmiş olup süreç yasal çerçevede ilerlemektedir.

Sendikamız ile şirketimiz arasında yürütülen TİS görüşmelerinin 10’uncu toplantısı 26.05.2015 tarihinde yapılmıştır. Burada, şirketimizin tüm imkanları zorlanarak çalışanlarımızın memnun olacağı bir ücret zammı verilmesi göz önünde bulunduruldu ve birinci yıl ilk altı ay için % 5, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de artan rakamın üzerine, gerçekleşen enflasyonoranında ücret zammı, yan haklarda ise enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret zammına ilişkin bu teklif, şirketimizin içinde bulunduğu şartlar itibariyle nihai teklifimiz olup, Toplu İş Sözleşmesinin karşılıklı anlayış içinde tamamlanmasını arzu etmekteyiz.”

Sadettin Korkut, özellikle genç çalışanların 30-35 yıl daha bu şirkette çalışacak şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu ise ancak şirketin verimli bir şekilde faaliyetini sürdürmesiyle mümkün olabilir. Şirketi yaşatmak, ayakta tutmak, hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek için canımızla, başımızla, yüreğimizle çalışacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler