1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. İskoçya’da 300 ev rüzgar elektriğiyle üretilen hidrojenle ısıtılacak

İskoçya’da 300 ev rüzgar elektriğiyle üretilen hidrojenle ısıtılacak

SGN şirketi, İskoçya’daki Fife kentinde 300 evin ısıtılmasında kullanacağı hidrojeni doğrudan denizüstü rüzgar santralinden sağlayarak bir ilke imza atacak.

İskoçya’da 300 ev rüzgar elektriğiyle üretilen hidrojenle ısıtılacak

Enerji Günlüğü - SGN şirketi, İskoçya’daki Fife kentinde 300 evin ısıtılmasında kullanacağı hidrojeni doğrudan denizüstü rüzgar santralinden sağlayarak bir ilke imza atacak.

Birleşik Krallık gaz ağı operatörü SGN, dünyada ilk olacak Hydrogen 100 (H100) adlı bir projeye başlıyor. Şirket, ısıtmada kullanılacak hidrojen için doğrudan bir denizüstü (offshore) rüzgar santralinde üretilen elektriği alarak kullanacak. Proje, evsel ısıtma için hidrojen üretmek üzere doğrudan temiz güç kaynağı kullanan türünün ilk örneği olacak.

İskoçya’daki Fife kentinde 300 evin ısıtılmasında Catapult şirketinin Levenmouth sahasındaki denizüstü rüzgar santrali tarafından desteklenen bir elektroliz tesisi tarafından üretilen temiz gaz kullanılacak. Çok soğuk havalarda bile tedarik sorunu yaşanmaması için hidrojen depolama tesisi de kurulacak.

Isınmada yeşil hidrojen kullanımının Birleşik Krallık’ın 2050 yılına kadar ve İskoçya’nın da 2045 yılına kadar sıfır emisyon hedefine katkı sağlaması bekleniyor. Sıfır karbon emisyonu salan hidrojenin elektroliz yoluyla üretiminde gerekli olan yüksek miktarlarda elektriğin tedariğinde denizüstü rüzgar santralleri kritik önem taşıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler